EEG Biofeedback

Oferta edukacyjno - terapeutyczna > Oferta terapeutyczna

Prowadzimy zajęcia z wykorzystaniem metody EEG Biofeedback.

EEG Biofeedback jest metodą zaliczaną do technik neurotechnologicznych, wykorzystujących wiedzę medyczną, psychologiczną, pedagogiczną i bioinżynieryjną do ulepszenia funkcji mózgu. Metoda powstała w ośrodku szkolenia astronautów NASA w USA.

EEG Biofeedback (z ang. biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne, EEG - pomiar fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu) sprawia wrażenie zabawy. Pacjent siedzi przed monitorem komputera z włączoną wideogrą i kieruje jej przebiegiem swoim mózgiem.

Podczas biofeedbacku terapeuta umieszcza na głowie pacjenta czujniki. Rejestrują one czynność bioelektryczną generowaną przez pracujący mózg i widzi je na swoim monitorze w postaci wykresu oraz cyfr, które pozwalają określić, czy mózg pracuje optymalnie. Dzięki metodzie EEG Biofeedback osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe). Proces uczenia się ulega automatyzacji i w efekcie treningu mózg wchodzi na pożądane poziomy częstotliwości bez pomocy aparatury.

Metodę stosujemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych z zaburzeniami koncentracji uwagi, autyzmem, ADHD, ADD, tikami, zaburzeniami mowy i   procesu uczenia się (dysleksja), w zaburzeniach pamięci i snu oraz przy bólach głowy. Stosujemy ją  jako terapię wspomagającą leczenie padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego, stanów po urazie czaszki i operacjach mózgu.