Wydarzenia w I semestrze - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia w I semestrze

4 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Kolorowa sala balowa wypełniona wesołymi dźwiękami muzyki zapraszała do wspólnej zabawy. Wielobarwne stroje i ciekawe maski tworzyły fantazyjne przebrania i jak co roku wybrano króla i królową balu. Wszyscy wesoło się bawili, panował radosny nastrój, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.


Jak nakazuje tradycja, uczniowie klasy III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczcili Tłusty Czwartek. Pod czujnym okiem wychowawcy samodzielnie upiekli chruściki, którymi później częstowali kolegów, nauczycieli i rodziców. Pieczenie chrustów to doskonała okazja nie tylko do poznania zwyczajów, ale też do wspólnego działania. Uczniom dopisywał wspaniały humor, bo któż z nas nie lubi słodkości.


„Nadziei blask aż po nieba kres”
pod takim hasłem 14 stycznia 2016 roku odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy V Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych - Damnickie Betlejki. Z naszego Ośrodka wystąpiły dzieci z zespołów edukacyjno-terapetucznych pod opieką pani  Lucyny Kulig i Karoliny Lonskiej-Maszluch. Uczniowie przedstawili jasełka pt. „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”. Występy naszych wychowanków zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przegląd jasełek to każdorazowo pokaz wspaniałych talentów, umiejętności scenicznych i niekończącej się pomysłowości. Tegoroczne widowisko wyróżniała jedna idea: powiązanie historii Narodzenia Pańskiego z problemami współczesnej rodziny, z bolączkami i marzeniami dzisiejszej młodzieży, tak często zagubionej w świecie pełnym agresji, konsumpcjonizmu i wyobcowania. Poziom przedstawień był naprawdę wysoki, zaś tematyka i charakter scenariuszy odpowiednio dostosowany do możliwości intelektualnych i psychoruchowych aktorów tak, aby wszyscy członkowie zespołów teatralnych mogli zagrać w nim swoją rolę życia. Klimat poszczególnych występów, od poważnego, groźnego, melancholijnego, poprzez głęboko filozoficzny, aż do lekkiego, pełnego radości i zabawy, wyzwalał w publiczności wiele wspaniałych emocji i przeżyć.   Na wszystkich uczestników przeglądu czekały pełne worki smakołyków, dyplomy i symboliczne pamiątki, ale największą radość jak zwykle wywoływały nagrody indywidualne
Osobowość Betlejek. Osobowością z naszej grupy występujących został Przemysław Stoltman.


20 grudnia w szkole odbyły się jasełka. Uczniowie w dowcipny i nowatorski sposób przedstawili znaną wszystkim historię narodzenia Jezusa. Przedstawienie zostało wzbogacone pięknie śpiewanymi kolędami, w tym jedną kaszubską, wykonaną przez Alinkę Kreft. Po przedstawieniu odbyło się podsumowanie świątecznego konkursu plastycznego, na który wpłynęło bardzo dużo pięknych prac, zarówno indywidualnych, jak i wykonanych przez całe klasy. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody i wyróżnienia.


Od 8 do 11 grudnia br. wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Swoją przygodę rozpoczęli w Gdańsku, gdzie wsiedli do nowoczesnego pociągu PKP Intercity. Przejazd oraz poznanie budowy i możliwości osiągania dużych prędkości przez pociąg Pendolino okazał się dla nich wielką atrakcją.

Pierwszym punktem programu był udział w warsztatach „Uczymy się robić wycinanki mazowieckie”, w trakcie których poznali podstawy techniki wycinankarskiej, a także poznali historię wycinanek z Mazowsza. Kolejną atrakcją było zwiedzenie wystawy „Czas świętowania w kulturach Polski i Europy”. To największa i najważniejsza wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dzięki wspaniałej Pani Kustosz uczniowie poznali rytuały, obyczaje i akcesoria świąteczne różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce. Mogli podziwiać galerię cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej, pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych,  odsyłających do estetycznych korzeni plastyki ludowej. Wystawa ta ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową od lat trzydziestych XX wieku po dzień dzisiejszy. Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii bardzo spodobały się dzieciom.
Niezapomnianym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu. W sali Wszechnicy Sejmowej pracownik Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu przekazał uczniom ciekawe informacje dotyczące historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Nasza wizyta przypadła na dzień posiedzenia Sejmu, dlatego ograniczyła się jedynie do obserwacji obrad z galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Możliwość uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu okazała się wielkim przeżyciem dla naszych podopiecznych.
Kolejnego dnia uczniowie zwiedzali Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Tam wzięli udział w lekcji z udziałem zwierząt pt. „Gady i płazy”.  Uczestnicy bliżej poznali życie gadów i płazów, mogli również dotknąć i pogłaskać wybrane okazy. W ogrodzie zoologicznym uczniowie już bywali, jednak pierwszy raz w życiu wszyscy widzieli goryle. W Polsce żyją one tylko w Warszawskim i Opolskim Ogrodzie zoologicznym. Ciekawostką były też niedźwiedzie polarne – bracia Aleut i Gregor, którzy  2 grudnia  świętowali piąte urodziny. W akwarium można było zobaczyć rekina, a na wybiegu wygrzewał się lew.
Emocjonująco sportowym punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym. Zwłaszcza chłopcy czekali na tę chwilę i nie mogli odżałować, że nie są na meczu reprezentacji Polski.
Warszawa w okresie przedświątecznym jest jeszcze piękniejsza niż zwykle, wprowadzająca w świąteczną atmosferę pięknymi dekoracjami, choinkami, lampkami. Uczniowie, spacerując po Starym Mieście, mogli wysłuchać wigilijnych opowieści, posmakować świątecznych przysmaków albo pojeździć na łyżwach na lodowisku usytuowanym na Rynku Starego Miasta.

Program wycieczki uczniowie układali wspólnie z opiekunami, dlatego tym bardziej byli zadowoleni z tak udanego pobytu w stolicy.

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu finansowemu
Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”,
Starostwa Powiatowego w Bytowie oraz Gminy Bytów

_____________________________________________

Od września do grudnia 2015 roku w Ośrodku realizowany był program „Dotyk zdrowia”- rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych". W ramach  programu dwunastu wychowanków uczestniczyło w zabiegach rehabilitacyjnych, były to głownie masaże i ćwiczenia. Dzieci do programu zgłoszono na podstawie skierowań od lekarza specjalisty. Rodzice mieli możliwość udziału w instruktażach fizjoterapeutycznych oraz ze wsparcia pedagogicznego w każdy czwartek.

Program dofinansowany przez Pomorski Urząd Wojewódzki


W ramach integracji oddział dla dzieci z autyzmem współpracuje z Niepublicznym Przedszkolem "Smyki". Dzieci i opiekunowie spotykają się od czasu do czasu i uczą wspólnych zabaw, umiejętności komunikowania się, zachowań społecznych. 7 grudnia  nasi wychowankowie udali się do zaprzyjaźnionego przedszkola na spotkanie z Mikołajem. Przygotowywali się do tego wyjątkowego dnia już wcześniej, wykonując upominki dla Świętego Mikołaja. W przedszkolu czekały na nich dzieci, Elfy i Śnieżynki. Wszyscy  brali udział w zabawach, konkursach i tańcach. Kiedy zmęczeni usiedli na dywanie, zjawił się wyczekiwany gość i obdarował ich prezentami. Z radosnymi buziami nasi milusińscy wrócili do szkoły po dniu pełnym przyjemnych wrażeń.

7 grudnia 2015 roku Ośrodek odwiedziło dwóch Św. Mikołajów. Piewszy w osobie Pana Dyrektora, który wszystkie dzieci ze szkoły obdarowywał słodkimi upominkami a drugi z odległej Laponii. W oddziale rewalidacyjno wychowawczym oraz klasie II gimnazjum dla dzieci z autyzmem przygotowany był poczęstunek dla jednego Mikołaja. Jakież było zdziwienie i radość dzieci kiedy pojawiło się dwóch Panów z prezentami. Dzieciaki śpiewały piosenki dla Mikołajów, mówiły wierszyki oraz obiecały, że będą grzeczne cały rok. W zamian za to dostały mnóstwo prezentów i słodkości.

_____________________________________

4 grudnia 2015 roku przedszkolaki odwiedził św. Mikołaj. Dzieci  bardzo czekały na ten dzień i miały dla miłego gościa niespodziankę - przywitały go muzycznie, śpiewając i inscenizując piosenkę  pt. „Krasnoludki”. Następnie rozmawiały z Mikołajem i robiły sobie zdjęcia. Bardzo ucieszyły się z otrzymanych upominków i już teraz zaprosiły Mikołaja do odwiedzin w przyszłym roku.

4 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły, jak co roku, zostali zaproszeni do udekorowania choinki w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bytowie. Już od kilku tygodni pod kierunkiem nauczycielek Ilony Kołpackiej-Konkel i Małgorzaty Czapiewskiej przygotowywali ozdoby i bombki, które zawiesili na świątecznym drzewku. Mamy nadzieję, że choinka będzie miłym akcentem, wprowadzającym pracowników i petentów w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

______________________________________________________

3 grudnia 2015 r. zespół tańca kaszubskiego „Bomki” wystąpił  w Gimnazjum nr 1 w Bytowie podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pt.  „Kaszubski świat w legendzie zaklęty”. Tancerze zaprezentowali 6 tańców kaszubskich, za które otrzymali duże brawa. Następnie biesiadowali przy suto zastawionym stole, podziwiając uczestników recytujących wiersze, a także gości specjalnych prezentujących umiejętności wokalne i instrumentalne. Również Alina Kreft wystąpiła z solową prezentacją  - z ogromnym artystycznym wyczuciem zaśpiewała kolędę "Nieba sprzątanié" z albumu Weroniki Korthals "W darënkù na Gòdë", wprowadzając zgromadzonych w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie było nie tylko wspaniałą okazją do prezentacji umiejętności tanecznych i wokalnych młodych artystów, ale także - do nawiązania nowych kontaktów i znajomości z uczniami z innych szkół Powiatu Bytowskiego.

W bieżącym roku w ramach Koła Turystycznego odbywały się cykliczne spotkania miłośników  turystyki. W trakcie spotkań uczniowie planowali wycieczki i rajdy, które chcieliby zrealizować oraz naprawiali rowery. Szukali na mapach tras i ścieżek przyrodniczych w okolicach Bytowa. Opracowywali harmonogram wycieczki do Warszawy oraz trasę rajdu brzegiem Wisły. W ramach zajęć dwukrotnie uczniowie uczestniczyli w rajdzie pieszym szlakiem jezior lobeliowych w Lesie Rzepnickim oraz dwukrotnie przejechali tę ścieżkę rowerami. W trakcie wycieczki do Warszawy piętnastoosobowa grupa uczniów uczestniczyła w rajdzie pieszym brzegiem Wisły. Trasa Rajdu prowadziła brzegiem Wisły od Miejskiego ZOO w Warszawie do Stadionu Narodowego przez plażę miejską. Atrakcją była możliwość zwiedzenia Stadionu. Następnie przez Most Poniatowskiego uczniowie przemaszerowali do Śródmieścia, tam zwiedzili Pałac Kultury i Nauki. Podczas wytyczania trasy uczniowie poznawali nie tylko geografię, ale też i historię Warszawy. Przeszli przez Pragę, gdzie znaczna część zabudowy pochodzi z początku wieku i okresu międzywojennego. Praga należy do tych dzielnic, które stanowią o tożsamości i rodowodzie stolicy. Po przejściu mostu przeszli dzielnicą graniczącą z Śródmieściem Powiślem. W XIX wieku dzielnica rozrastała się sukcesywnie, osiągając dzisiejsze rozmiary. Powiśle było dzielnicą portową, fabryczną i mieszkalną zarazem. Zamieszkiwali ją m.in. biedni robotnicy niewykwalifikowani, bednarze, piaskarze, rybacy. Dziś na Powiślu znajduje się Centrum Nauki "Kopernik". Rajd był o tyle atrakcyjny, że wszystkie uliczki były udekorowane ozdobami i oświetleniem bożonarodzeniowym.


Zajęcia i rajdy były zorganizowane w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Bytów oraz Powiatu Bytowskiego.

W roku szkolnym 2015/16 przedszkole specjalne liczy ośmioro dzieci. Maluchy mają wiele ciekawych zajęć - prócz specjalistycznych typu logopedia, komunikacja alternatywna czy biofeedback. Spędzają czas na zabawie połączonej z nauką, przygotowując np. sałatkę owocową. Dzieci rozwijają umiejętności poznawania i nazywania owoców. Poznają zapach, smak, kształt, kolor. Cieszą sie z możliwości wykonywania sałatki czy też przygotowania przy pomocy osób dorosłych gofrów. Mieszanie ciasta, dodawanie składników, przesiewanie przez sito dostarcza dzieciom wiele bodźców, które działają na zmysły i rozwijają umiejętność nawiązywania kontaktów, naśladowania. Prowadzone są też zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Wspólne zabawy ruchowe zbliżają i są uniwersalne, ponieważ nie wymagają od dziecka umiejętności mowy, a rozwijają świadomość własnego ciała, dając im przy tym wiele radości. Dlatego też dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą. Jesień w sali przedszkolnej dała dzieciom wiele radości - poprzez podrzucanie liści, turlanie się w nich, poznawanie ich faktury i zapachu przedszkolaki miały wiele doznań sensorycznych. W sposób bardziej kreatywny zaznajomiły się z tą porą roku. W październiku nasi podopieczni brali udział w zabawach i konkursach odbywających się w szkolnej bibliotece, m .in. słuchali bajek i układali puzzle. Natomiast kontakt z psem na zajęciach dogoterapii pozwala dzieciom świetnie się bawić i relaksować. Pies spełnia rolę głównego stymulatora, zachęcającego maluchy do aktywności fizycznej  i umysłowej. Wszystkie zajęcia dostosowane są do możliwości i potrzeb naszych milusińskich w taki sposób, by dzieci w jak największym stopniu mogły rozwijać swoje mocne strony oraz integrować się z otoczeniem.

Hej chłopaki i dziewczyny- sport zamiast nikotyny


W dniu 22 listopada br. obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa w związku z tym uczniowie wzięli udział w akcji: „Hej chłopaki i dziewczyny- sport zamiast nikotyny”. W termin od 23 listopada 2015 do 27 listopada 2015 roku w czasie długiej przerwy uczniowie wybierali zaproponowaną aktywność sportową. Mogli grać w tenisa stołowego,  ćwiczyć na zumbie lub zajęciach fitness. Każdy uczestnik po zakończeniu zajęć otrzymał kupon. Po zebraniu 5 kuponów otrzymał upominek. Akcja bardzo spodobała się wychowankom Ośrodka.


W dniach 16 20 .11.2015 r. w Ośrodku  odbył się "Tydzień z Polską" -  projekt realizowany przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Bytowie. Uczniowie uczestniczyli przez cały tydzień w różnorodnych zmaganiach. Poniedziałek  poświęcony był barwom narodowym. Uczniowie samodzielnie wykonywali kotyliony oraz poznali historię barw. Organizatorzy zapoznali ich również z utworami poetyckimi, których tematem była flaga Polski. Wtorek był dniem, w którym odbył się konkurs muzyczny pt. ,,Szansa na sukces ”. W tym roku uczniowie wszystkich klas poddani zostali przeglądowi znajomości hymnu narodowego. Nauczyciel muzyki, Marcin Mrozek  Gliszczyński) sprawdzał znajomość tekstu i melodii, jak również umiejętności wykonania utworu w chórze - przez zespół klasowy. Środa to długo wyczekiwany konkurs kulinarny. Każda klasa miała do dyspozycji naleśnik, który trzeba było udekorować barwami narodowymi. Dodatkowo premiowana była również dekoracja talerza. Czwartek to konkurs wiedzy o Polsce. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące historii, przyrody, geografii i kultury Polski. W tym dniu odbyła się również prezentacja projektu edukacyjnego pt. ,, Znani mieszkańcy Kaszub ”. Prezentacja została przygotowana przez klasę II gimnazjum pod opieką wychowawcy. Piątek to ostatni dzień "Tygodnia z Polską". W tym dniu odbył się apel poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas którego uczniowie recytowali wiersze znanych polskich poetów oraz śpiewali piosenki patriotyczne. Po przedstawieniu przygotowanym przez organizatorów,  dokonano podsumowania całotygodniowych zmagań. Klasy, które zdobyły najwięcej punktów otrzymały nagrody, które będą służyły  uczniom podczas zajęć z gospodarstwa domowego lub na zajęciach  z technologii gastronomicznej.  "Tydzień z Polską" zorganizowali Elżbieta Liwerska Pankau i Krzysztof Starzyński.



____________________________________

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie gimnazjum: Adam Cybula, Jan Kleinszmidt, Tomasz Rutkowski, Klaudia Lasecka, Wioleta Lasecka, Paweł Lass i Szymon Kulasiewicz
realizowali projekt edukacyjny pt. „Znani mieszkańcy Kaszub”.
19 listopada uczniowie zaprezentowali na apelu szkolnym wyniki pracy nad projektem w postaci prezentacji multimedialnej oraz wystawy na temat życia i twórczości znanych mieszkańców Kaszub. Okazało się, że wśród bytowiaków  są znani w Polsce i na świecie aktorzy pisarze, muzycy czy sportowcy, np. Rafał Mohr, Barbara Kosmowska, Natalia Szroeder, Czesław Lang. Niedaleko Bytowa, w niewielkiej miejscowości Będomin, żył autor „Mazurka Dąbrowskiego” – Józef Wybicki, a w Przechlewie urodziła się i mieszkała znana z seriali telewizyjnych Marta Żmuda-Trzebiatowska. Warto czasami dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej „małej ojczyzny”, czyli Kaszub i ludzi, którzy stąd pochodzą.


_______________________________________________________

25 listopada 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Jana Pawła II w Tczewie odbył się VIII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poezja jest dobra na wszystko”. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach, a udział w konkursie wzięli młodzi artyści z 19 placówek kształcenia specjalnego z terenu trzech województw. Wśród 63 uczestników było trzech przedstawicieli naszego Ośrodka. W kategorii szkół podstawowych Przemek Stoltman zaprezentował wiersz Wandy Majewicz Kulon pt. „Jesienny wernisaż”.  Gimnazjum reprezentowała Alina Kreft z „Życiorysem jak błękit niezapominajki” również autorstwa naszej bytowskiej poetki. Natomiast Wojtek Kołsut wystąpił w kategorii szkół ponadgimnazjalnych z montażem poetyckim wierszy o poezji Wandy Majewicz Kulon i Władysława Broniewskiego. Wszyscy wykonawcy pięknie i z artystycznym wyczuciem przedstawili swoje utwory, co doceniła publiczność i jury. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Wojtek Kołsut, zdobywca drugiego miejsca pośród uczniów szkół zawodowych. Alinka i Przemek otrzymali za swoją recytację wyróżnienia.
W czasie konkursu recytatorzy mogli spróbować też swoich sił w śpiewaniu karaoke
Alinka zachwyciła uczestników i opiekunów pięknym wykonaniem piosenki „Nie żałuję” Edyty Geppert.


Młodym Artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 
 

Czy znasz swoje prawa ?


20 listopada minęło 26 lat od podpisania Konwencji Praw Dziecka przez ONZ. Konwencja określa prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki jego prawidłowego rozwoju. W Polsce obowiązuje od 1991r. Status ten został oparty na następujących założeniach:
dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
dziecko jest samodzielnym podmiotem i ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki prawnej,
rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
państwo powinno wspierać rodzinę a nie wyręczać w jej funkcjach.

Katalog praw dziecka. Według konwencji dziecko ma prawo do:
Życia i rozwoju - nie można nikogo pozbawić bezprawnie życia;
Wypowiedzi- w sprawach ważnych, dotyczących danego dziecka, możemy wygłosić swoje zdanie, opinię, oświadczyć swoją wole;
Życia bez przemocy i poniżania- bicie, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne;
Wychowania w rodzinie- nikomu nie wolno zabrać dziecko od rodziców, chyba że rodzice będą osobno, masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców;
lt Swobody myśli, sumienia i religii- gdy jesteś już wystarczająco świadomy ( w wieku 16 lat), sam decydujesz o swoim światopoglądzie; wcześniej rodzice mają prawo Tobą kierować;
Tożsamość- musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie; gdy masz 13 lat, musisz być zapytany o zgodę, gdybyś miał być adoptowany, a także gdybyś miał mieć zmienione nazwisko;
Prywatność- możesz dysponować swoimi rzeczami; masz prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w Twoje sprawy osobiste i rodzinne;
Nauki- możesz uczyć się tak długo, jak długo pozwalają na to Twoje zdolności, możesz pracować, gdy skończysz 15 lat;
Stowarzyszenia się możesz należeć do organizacji młodzieżowych; jeśli masz 16 lat, sam decydujesz o swojej przynależności;
Informacji- powinieneś poznać swoje prawa, mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

Warto znać swoje prawa ale pamiętajmy, że inni też je mają.
Pamiętajmy, że oprócz praw mamy
i obowiązki.


_____________________________________________________

Dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XVI Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”, które odbyły się dnia 5 listopada 2015 roku. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 25 placówek (w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy). Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości.

„Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i z roku na rok przyciąga wielu gości – zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych.
Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Postać z bajki” na konkurs i wystawę.

Podczas imprezy działały kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci i młodzież, a także spróbować owoców i ciasteczek oblanych belgijską czekoladą z czekoladowej fontanny. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania jesiennych korali z materiału, zdobienia dyń, a także dekorowania potraw i sztuki carvingu. Atrakcją imprezy był spektakl „Teatr clowna Pinezki”, który został zaprezentowany na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Na spektakl zaproszono członków ekip, podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Realizacja imprezy została dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


____________________________________________________________



30 października w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie akcji „Październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych”.
W ramach akcji odbyły się następujące konkursy i zabawy:

  • konkurs na czytelnika miesiąca,

  • mistrz układania puzzli na czas,

  • konkurs afiszowy,

  • „Ta twarz wygląda znajomo” – rozpoznawanie pracowników szkoły na fotografiach sprzed lat,

  • słodkie wypożyczenia – za wypożyczenie książki w określonym dniu czytelnik otrzymywał słodki upominek,

  • laurka z życzeniami dla biblioteki,

  • zakładka do książki.


W niektórych zabawach uczniowie brali udział indywidualnie, inne były konkurencjami zespołowymi.

A wyniki przedstawiają się następująco:

  • Czytelnikiem miesiąca została Natalka Ostafij.


  • W konkursie afiszowym zwyciężył Adam Cybula.


  • Mistrzami układania puzzli zostały klasy:

- I m-ce: klasa I Szkoły Przysposabiającej do Pracy - czas 3 min. 51 sek.
- II m-ce: klasa I – III Szkoły Podstawowej – czas  4 min. 32 sek.  
- III m-ce: klasa IV ZET Szkoły Podstawowej – czas 5 min. 44 sek.


  • „Ta twarz wygląda znajomo”:

- I m-ce: Alina Kreft
- II m-ce: Adam Cybula
- III m-ce: Gracjana Rankau

  • Laurka z życzeniami dla biblioteki:

I m-ce: Patrycja Kostrub
II m-ce: Patrycja Wera
III m-ce:  Klaudia Bukowska  

  • Zakładka:

- I m-ce: Agnieszka Malotka,  Angelika Leśnik
- II m-ce: Patrycja Wera, Kamil Król, Patryk Gierszewski
- III m-ce: Kacper Szymanek, Iza Gończ, Janek  Zmuda-Trzebiatowski

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczniowie biorący udział w akcji – drobne upominki. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów i serdecznie zapraszamy do biblioteki przez cały rok szkolny :)

23 października 2015 roku podsumowano konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej " Świat uzależnień - to nie maje życie".  Głównym celem konkursu było zaproponowanie uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Bytowskiego udziału w konkursie plastycznym o charakterze prewencyjnym, dotyczącym zdrowego trybu życia.  Konkurs od jedenastu lat przygotowują i przeprowadzają panie Beata Kutełło i Beata Łopato. Podczas wykonywania pracy plastycznej uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co szkodzi mojemu zdrowiu i czy warto podejmować ryzykowne zachowania”.  Konkurs zorganizowany został przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu


Szkoła Podstawowa klasy I-III

  • I Jagoda Geleta kl. IIIa SP nr 2 Bytów op. K. Strojk

  • II Amalia Durbas kl II SP Gostkowo op. J. Sikorska

  • II Karolina Lublewska kl. IIIa SP nr 2 Bytów op. K. Strojk

  • III Lena Metel kl. Ic SP nr2 Bytów op. M. Peplińska


Wyróżnienia:

  • Bartosz Pituch kl. III SP Gostkowo op. J. Wrońska

  • Wiktoria Skoneczna kl. IIIe SP nr 2 Bytów op. T. Gliniecka

  • Eliza Przystalska kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • Nikola Lipińska kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • Oliwia Trapp kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska


Szkoła Podstawowa klasy IV-VI

  • I Matylda Knop kl.V SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • II Kalina Zielińska kl. VI ZS Tuchomie op. M. Witt

  • III Barbara Fusiek kl. V SP Gostkowo op. J. Wrońska

  • III Julia Mostowska kl. V SP Gostkowo op. J. Wrońska


Wyróżnienia:

  • Julia Breszka kl. VI SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • klasa IV ZET SOSW Bytów op. B. Kortas-Skórczewska

  • Anna Mańska kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Gracjan Maszluch kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Maja Treder kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Anna Glazik kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska


Gimnazjum

  • I klasa III b Gimnazjum ZET SOSW Bytów op. L. Kulig

  • I Agnieszka Malarska kl. II f Gimnazjum Miastko op. S. Wolski

  • II Karina Jazowska kl. III a Gimnazjum Starkowo op. I. Łazuga

  • II Andżelika Machajewska kl. III a Gimnazjum Starkowo op. I. Łazuga

  • III Roksana Łącka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak

  • III Natalia Kapiszka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak

  • III Oskar Reszka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak


Wyróżnienia:

  • Klasa I Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. T. Sandak

  • Klasa III a Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. T. Sandak

  • Klasa I-II Gimnazjum op. I. Windak


Klasa III b Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. B. Panek


____________________________________________

Na zaproszenie Pani Beaty Łopato 22 października 2015 roku kolejny raz odwiedził naszą szkołę Teatr "Kurtyna" z Krakowa, który zaprezentował spektakl profilaktyczny pt. „Nie jesteś sam”. Historia nastoletniej Oli to otwarta prezentacja problemów i zagadnień związanych z momentem przejścia młodzieży w kolejny etap dojrzewania między szkołą podstawową i gimnazjum oraz związanymi z tym zagrożeniami , takimi jak budowanie indywidualnej pozycji w nowej grupie rówieśniczej, przemoc i agresja w środowisku szkolnym oraz zagrożenia związane z używkami. W spektaklu „Nie jesteś sam” młodzi widzowie mieli szansę, identyfikując się z główną bohaterką, utwierdzić się w przekonaniu, że tylko przywiązanie się do weryfikowalnych autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwala uniknąć podstępnych pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”.

Spektakl sfinansowany został przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bytowie.

21 października br. przedszkolaki wraz ze swoją opiekunką p. Lidią Pietrulewicz zwiedziły wystawę rzeźb Jana Kowalczyka w  Muzeum  Zachodniokaszubskim w Bytowie. Jan Kowalczyk  pierwsze   próby rzeźbiarskie podejmował w wieku nastoletnim, kiedy to rzeźbił ptaszki i zabawki, a także pomagał w dekoracji miejsc kultu religijnego. W swojej pracy wykorzystywał drewno drzew liściastych, głównie lipowe. Pracował przy pomocy topora i dłuta, a część narzędzi wykonał własnoręcznie.  Rzeźby zgromadzone na ekspozycji w Bytowie poświęcone są ludziom, którzy zginęli w walce za wolność ojczyzny. Następnie przedszkolaki zwiedziły wystawę etnograficzną „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały eksponaty, ale najbardziej podobało się im wchodzenie po krętych schodach na jedną z wież zamku krzyżackiego.


Tyle jest zagadek na szerokiej ziemi,
Że ciągle pytamy : dlaczego? I po co?
Lecz jeżeli czegoś dowiedzieć się chcemy,
Nauczyciel  zawsze służy nam pomocą.
Nauczyciel umie  na zwyczajnej mapie
Co jest niby obraz tęczą malowany
Pokazać nie tylko kolorowy papier
Ale ląd prawdziwy, szumne oceany…

14 października 2014 roku uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Pan Dyrektor Kazimierz Kerlin złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz podziękował za codzienny trud wkładany w wychowanie i kształcenie naszych podopiecznych. Natomiast wychowankowie zaprezentowali część artystyczną pt. „Niezbędnik nauczyciela”. Wszystkie występy spotkały się z gorącym przyjęciem, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

16 października 2015 roku na holu szkoły odbyło się wspólne czytanie wiersza Juliana Tuwima „Okulary”. Akcja polega na wspólnym głośnym czytaniu raz w miesiącu  wybranego wiersza. Po przeczytaniu uczniowie mają za zadanie wkleić kartkę z wierszem do zeszytu. Na zakończenie akcji - w czerwcu uczniowie, którzy systematycznie będą brali udział w akcji otrzymają oceny celujące z języka polskiego. Organizatorem  wspólnego czytania jest Pani Beata Łopata.

6 października 2015 roku przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z Policjantem z KPP w Bytowie. Pan Jarosław Juchniewicz zaprezentował dzieciom, na czym polega praca policjanta oraz pokazał sprzęt, który funkcjonariusze wykorzystują w swojej pracy. Zajęcia zorganizowane przez Panią Lidię Pietrulewicz bardzo spodobały się dzieciom.

Włączamy się do akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "Dopalacze kradną życie"


W ramach programu "Nie bądź toksyczny", uczniowie Gimnazjum, ZSZ oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy odbyli cykl spotkań z pedagogiem Beatą Łopato podczas których poruszany był problem stosowania dopalaczy. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzieli się: co to są dopalacze, jak działają na organizm człowieka, jakie pozostawiają negatywne skutki i gdzie można szukać pomocy.
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie.


Sprzedając dopalacze sprzedają śmierć!


Zastanów się, czy warto!


Zażycie jakiegokolwiek narkotyku może prowadzić do następstw niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmierci. Dopalacze to produkty zawierające substancje chemiczne, działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić. Zażycie jakiegokolwiek "dopalacza” powoduje, że stajesz się królikiem doświadczalnym.

Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów


________________________________________________________________
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Dzieci Europy
oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym
„Pomóż mi” w Bytowie
zapraszają do udziału w powiatowym profilaktycznym
konkursie plastycznym promującym zdrowy tryb życia
pt. „Świat uzależnień – to nie moje życie”


  
I.   Organizatorzy:   Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bytowie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi"
  w Bytowie
           
II.  Temat konkursu:  „Świat uzależnień
to nie moje życie "

III. Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Każda praca powinna być opatrzona kartą informacyjną zawierającą następujące dane:
- imię i nazwisko ucznia, klasę i wiek,
     - adres szkoły i telefon,
     - nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego praca została wykonana.
W konkursie mogą brać udział prace wykonane indywidualnie i zbiorowo.
           Termin nadsyłania prac - prace należy składać w szkole SOSW w Bytowie przy  ul. Styp-Rekowskiego 2a,
           do dnia 13 października 2015 r.

IV. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
kategoria
kl. I-III
kategoria
kl. IV-VI
kategoria
kl. I-III gimnazjum

V. Oficjalne zakończenie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów laureatom odbędzie się
    23 października 2015 r. o godz. 11.00 - laureaci konkursu o wynikach zostaną
    powiadomieni telefonicznie lub pisemnie.

VI. Wystawa prac trwać będzie od 20.10
27.10.2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-
     Wychowawczym w Bytowie, ul. Styp-Rekowskiego 2a

VII. Osoby odpowiedzialne za przebieg konkursu: Beata Łopato, Beata Kutełło
        Ośrodek Szkolno
Wychowawczy ul. Styp-Rekowskiego 2a, 77-100 Bytów,
        tel: 059/822-78-66, 822-25-89

IX. Organizacja konkursu jest dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Bytowie.

__________________________________________________________________


________________________________________________________________________

Żyjemy w czasach, w których każdego dnia mamy do czynienia z różnego rodzaju wypadkami. Natykamy się na nie wszędzie, a  często sami im ulegamy. Niestety, wypadkom ulegają również dzieci i to w miejscach wydawałoby się bezpiecznych. Aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo w drodze do szkoły oraz w samej szkole, a także by przestrzegali oni zasad zawartych w regulaminie Ośrodka, 8 października 2015 roku uczniowie  wzięli udział w spotkaniu z policjantem, panem Jarosławem Juchniewiczem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani pedagog Beaty Łopato w ramach programu "Bezpieczeństwo dziecka", a wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej. Uczestnicy uzyskali informacje dotyczące bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, a także właściwego zachowywania się podczas pobytu w szkole. Ponadto przedstawiono im konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania regulaminu szkoły oraz łamania prawa. Na koniec spotkania pani pedagog wręczyła uczniom biorącym udział w spotkaniu elementy odblaskowe, które wpływają na lepszą widoczność na drodze. Pan Jarek, w ramach podziękowania za udział w spotkaniu,  otrzymał wykonanego przez uczniów aniołka.

______________________________________________________________________________

25 września obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, którego hasło przewodnie  brzmiało: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Od samego rana na każdej przerwie po szkole chodziły patrole, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. Wszyscy podeszli do tego z dużym zaangażowaniem - zarówno patrole, egzaminując uczniów, nauczycieli i innych pracowników Ośrodka, jak i egzaminowani, którzy żeby dać odpowiedź, liczyli na wszystkie możliwe sposoby. Każdy, kto udzielił prawidłowej odpowiedzi, otrzymywał cukierka oraz odznakę: "JESTEM EKSPERTEM TABLICZKI MNOŻENIA". W szkole zaroiło się od uczniów  i pracowników z odznakami. Podczas podsumowania zwycięzcy otrzymali gratulacje i drobne upominki. Mimo egzaminacyjnej formy akcji, wszyscy wspaniale się bawili. Do zobaczenia za rok!

_____________________________________

W roku szkolnym 2015/2016 w Ośrodku powstała grupa przedszkolna dla dzieci z autyzmem. W grupie jest 3 chłopców objętych specjalistyczną opieką pedagogiczno - psychologiczną, a ich nauczycielem - terapeutą jest pani Lidia Pietrulewicz.
Dzieci realizują program wychowania przedszkolnego i jednocześnie objęte są wielokierunkową terapią, obejmującą m.in.:
-terapię behawioralną, polegającą na kształtowaniu u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu efektywne funkcjonowanie w środowisku,
-metodę Paula Dennisona, ukierunkowaną na ćwiczenie obu półkul mózgowych, opartą przede wszystkim na ruchach naprzemiennych,
- programy aktywności Marianny i Christopera Knillów, dzięki którym rozwija się kontakt społeczny, ruch i zabawa,
- metodę Weroniki Sherborne, opartą na kontakcie z drugim człowiekiem i otoczeniem, a pozwalającą na wyczucie przestrzeni, ciężaru i ciała, rozwijającą sprawność fizyczną,
- metodę A. Tomatisa – jej podstawowym  celem jest wspomaganie funkcji słuchowej, dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się, wspomaganie zdolności językowych, komunikacyjnych, zwiększenie kreatywności oraz poprawa jakości zachowań społecznych,
- metodę aktywnego słuchania muzyki, w tym przede wszystkim klasycznej, według Batii Strauss - metoda ta czyni dziecko prawdziwym odbiorcą muzyki, rozwija jego wrażliwość, wyobraźnię i pomysłowość, a także doskonali koordynację słuchowo- wzrokowo- ruchową,
- metodę pedagogiki zabawy według Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, opartą na wielokierunkowej aktywności dziecięcej, łączy w sobie ruch, muzykę, taniec, działania plastyczne oraz poznawcze,
- metodę gimnastyki twórczej według C. Orffa i R. Labana, która pozwala na wykorzystanie ekspresji dziecka i jego twórczej inwencji, umożliwia podejmowanie decyzji, łączy w sobie dwa światy: muzyki i ruchu,
- Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz, będącą systemem ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne; celem metody jest jednoczesne usprawnienie czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego, kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- program stymulacji: wzrokowej, słuchowej i całego ciała.
Ponadto dzieci uczęszczają na logopedię, biofeedback, dogoterapię oraz gimnastykę korekcyjną.

________________________________________________________________


Gratulujemy Radkowi!

Radosław Szczegielniak, uczeń klasy VI, został laureatem Ogólnopolskie Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Radek zgłosił do konkursu pracę plastyczną pt. "Warto pomagać", wykonaną pod kierunkiem wychowawcy klasy, pani Małgorzaty Czapiewskiej. 24 wrzesnia 2015 r. Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka wręczył nagrody laureatom ze szkół z gminy Bytów, wśród nich znalazł się także Radek. Do konkursu z naszego Ośrodka uczniowie zgłosili kilkanaście prac. Koordynator akcji, pedagog Beata Łopato, zachęca do wzięcia udziału w kolejnym konkursie: „Nawzajem” – jest to konkurs zespołowy (dla klas i grup internackich, świetlicowych), polegający na poznaniu sposobu działania lokalnej organizacji pozarządowej i zaprezentowaniu go na fotografiach (maksymalnie pięciu). Do przeprowadzenia konkursu służy ulotka nr 8, na której musi znaleźć się pieczątka organizacji, której działanie dzieci będą ilustrować fotografiami. Zdjęcia i ulotkę należy przesłać pocztą do biura kampanii do 30 listopada 2015.



 _______________________________________________________

24 września 2015 roku  w Ośrodku odbyło się spotkanie z rodzicami. Dyrektor placówki powitał zgromadzonych i przedstawił im plan pracy na rok szkolny 2015/2016 oraz zapoznał ze zmianami w statucie placówki oraz Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania. Następnie pani Dorota Strzyżewska, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie, przedstawiła opiekunom możliwości uzyskania pomocy i wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Po części ogólnej rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas.



     ___________________________________________________________________

14 września 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami zorganizowali ognisko integracyjne. Oprócz tradycyjnie pieczonej kiełbaski atrakcję stanowiły gry i zabawy zespołowe, podczas których uczniowie, zwłaszcza nowi, mogli bliżej poznać się ze swoimi kolegami i wychowawcami. Chętnie bawili się także ze zwierzętami w ramach dogoterapii. Pogoda i doskonałe humory dopisały wszystkim uczestnikom i opiekunom.




Jeszcze w uszach szumią morskie fale,
śpiewa głośno rześki, górski wiatr.
Na wakacjach było, było tak wspaniale,
Ale teraz już do szkoły nadszedł czas.

Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.
Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły.

1 września 2015 roku

Uroczyście przwitaliśmy Rok Szkolnego 2015/2016. W  holu Szkoły o godzinie 9.00 uczniów, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli przywitał Dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin. Po części oficjalnej uczniowie i rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego