Wymiana młodzieży w ramach współpracy ze Szkołą w Hagen - strona SOSW w Bytowie

Wymiana młodzieży w ramach współpracy ze Szkołą w Hagen

Imprezy cykliczne

Ośrodek od czterech lat współpracuje z Friedrich-von-Bodelschwingh-Schule w Hagen w Niemczech. W ramach tej współpracy odbyły się już trzy wizyty zaprzyjaźnionych ekip - w 2008 odwiedzili nas uczniowie z Hagen, w 2009 roku nasi podopieczni wyjechali do Niemiec oraz w minionym roku szkolnym ponownie gościliśmy delegację z Niemiec.

Nasza międzynarodowa współpraca ma na celu przede wszystkim kształtowanie postawy tolerancji i budowanie dobrych relacji między młodymi ludźmi różnych narodowości, a dzięki temu -  przełamywanie stereotypów i uprzedzeń. Natomiast dla opiekunów jest to szansa na poznanie nowych metod i form pracy  z osobami niepełnosprawnymi, a także czas na wymianę doświadczeń i poglądów.
Zaobserwowaliśmy, że dzieci i młodzież, mimo trudności językowych, bardzo szybko nawiązują kontakt, potrafią świetnie realizować wspólne projekty, chętnie spędzają ze sobą czas.

Staramy się, by programy wymiany były atrakcyjne dla uczniów, dlatego też proponujemy im ciekawe zajęcia i wycieczki. Podczas wizyty delegacji z Niemiec w Polsce podopieczni zwiedzali Trójmiasto, byli w Szymbarku, gdzie mogli się zetknąć z kulturą kaszubską, zobaczyć najdłuższą deskę świata i Dom Sybiraka oraz wejść do domu do góry nogami. Zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia w szkole, ognisko i dyskotekę. W Niemczech uczniowie zwiedzali Fabrykę Czekolady, Katedrę Kolońską i Skansen w Mackingbach, grali w ciekawe gry sportowe i grillowali.

Nasze miasta

Hagen miasto w północno-zachodniej części Niemiec, w Nadrenii Północnej-Westfalii, w obrębie Zagłębia Ruhry. Liczy 195 tys. mieszkańców. Duży ośrodek przemysłu ciężkiego, rozwinięte hutnictwo żelaza, przemysł metalowy, maszynowy, elektrotechniczny, włókienniczy, gumowy, przetwórstwa spożywczego. Węzeł komunikacji kolejowej i drogowej. Ośrodek szkolnictwa wyższego. Siedziba instytucji sądowych, regionalnych urzędów oraz jednostek administracyjnych. Pod względem kultury najważniejsze centrum w Nadrenii Północnej-Westfalii. Poza znanym Centrum Historycznym Hagen, w mieście znajduje się Skansen oraz Muzeum Prehistorii.

BÜTOW ist eine Stadt in der polnischen Woiwodschaft Pommern. Sie ist Sitz des Stadt- und Landgemeinde mit etwa 17.000 Einwohnern. Bytów liegt in einer hügeligen Wald- und Seenlandschaft, in Hinterpommern. Durch die Stadt fließt der Fluss Bytowa. Südwestlich erhebt sich der Schimmritzberg (Góra Siemierzycka), der mit 256 m. die höchste Erhebung im Bütower Land ist. Heute liegt die Stadt in der Nordhälfte der Woiwodschaft Pommern abseits der großen Verkehrsadern. Bemerkenswert sind die Sehenswürdigkeiten wie die Bütower Burg und die St. Katharina-Kirche.

H A G E N ist eine Großstadt im südöstlichen Teil des Ruhrgebiets, in Nordrhein-Westfalen. Hagen gliedert sich in fünf Stadtbezirke mit insgesamt 195.853 Einwohnern. Hagen ist Sitz der einzigen staatlichen Fernuniversität Deutschlands, von Amts-, Land- und Arbeitsgericht, sowie mehrerer überregionaler Institute, Behörden und Verwaltungsstellen. Wirtschaftlich wird die Stadt heute von metallverarbeitender Klein- und mittel-ständischer Industrie, sowie zunehmend vom Dienstleistungsgewerbe geprägt. Kulturell zählt Hagen zu den wichtigen Zentren in Nordrhein-Westfalen. Neben dem bekannten dem Historischen Centrum Hagen befindet sich in der Stadt das LWL-Freilichtmuseum Hagen und das Museum für Ur- und Frühgeschichte.

Bytów miasto w woj. pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Liczy ok. 17 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi lokalny drogowy węzeł komunikacyjny oraz ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Rozwinięty jest przemysł elektrotechniczny, spożywczy, drzewny i metalowy. Wizytówką tego malowniczo położonego miasta jest Zamek Krzyżacki, który przyciąga turystów w ten rejon Kaszub.