strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

w ramach Olimpiad Specjalnych

Nasze sukcesy sportowe

Olimpiady Specjalne są ruchem międzynarodowym, który poprzez trening i zawody organizowane zgodnie z olimpijską tradycją, daje osobom z upośledzeniem umysłowym szansę kształtowania charakteru, rozwoju umiejętności ruchowych, ujawnienia talentów oraz wszystkich potencjalnych możliwości. Olimpiady Specjalne opierają się na przekonaniu, że osoby z upośledzeniem umysłowym mogą, dzięki odpowiednim instrukcjom i zachętom, bawić się, uczyć i korzystać ze sportów indywidualnych i zespołowych.

Organizatorzy Olimpiad Specjalnych wierzą, że poprzez trening i współzawodnictwo osoby niepełnosprawne umysłowo rozwijają się fizycznie i psychicznie a społeczeństwo obserwując ich aktywność, lepiej rozumie potrzeby ludzi z upośledzeniem umysłowym i jednoczy się w ich akceptacji. Olimpiady Specjalne winny być prowadzone w zgodzie z uniwersalnymi wartościami, w których znosi się wszelkie bariery geograficzne, narodościowe, polityczne, płci, wieku, rasowe i  religijne. Wszystkie kraje uczestniczące w programie Olimpiad Specjalnych są zapraszane na międzynarodowe, letnie i zimowe olimpiady, które odbywają się co 4 lata.

Klub - dzisiaj Sekcja Olimpiad Specjalnych - przy SOSW w Bytowie, rozpoczął swoją działalność w maju 1993 roku. Aktualnie zrzesza ponad 100 członków (uczniów i pracowników) i w zależności od możliwości zawodników oraz potrzeb wynikających z kalendarza imprez sportowych, aktywnie uczestniczy w wielu zawodach na szczeblach wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Ariel Czermiński jest dwukrotnym złotym medalistą Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie w 2005 roku oraz w Kielcach w 2009r w tenisie stołowym. Największy sukces osiągnął na Ogólnoświatowych Letnich Igrzyskach w Szanghaju zdobywając złoty medal w grze pojedynczej i podwójnej.

Jacek Mądry na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kielcach, w lipcu 2009 roku, zdobył złoty medal na dystansie 400m, a Piotr Janta-Lipiński srebrny medal.


W dniach 7-10 czerwca 2007 roku w Helsinkach odbył się Europejski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Honoru reprezentowania barw Polski dostąpiła  drużyna naszego Ośrodka, jako zwycięzca Turnieju Ogólnopolskiego. W meczu finałowym nasi piłkarze pokonali reprezentację Danii. Maksymalna koncentracja i dokładnie zrealizowane założenia taktyczne przyniosły upragnione zwycięstwo. Rezultat 3:1 w pełni udowodnił siłę i profesjonalizm naszej drużyny.  Uroczystość wręczania złotych medali i pamiątkowego pucharu była dla naszych podopiecznych ogromnym przeżyciem.

W VI Ogólnopolskim Mityngu jazdy szybkiej na wrotkach w dniach 5-7 czerwca 2009 r. w Supraślu, nasi zawodnicy zdobyli wiele medali:

  • Piotr Krzykała - I miejsce na 300m, II miejsce na 100m

  • Ariel Czermiński - I miejsce na 300m, III miejsce na 100m

  • Izabela Guzińska - I miejsce na 300m, III miejsce na 100m

  • Malwina Wenta - I miejsce na 100m

  • Karolina Wolska - II miejsce na 100m, III miejsce na 100m

  • Jacek Mądry - II miejsce na 10om, III miejsce na 300m

  • Piotr Janta - Lipiński - II miejsce na 100m, III miejsce na 300m

W Bytowie od wielu już lat organizowane są Pomorskie Biegi Przełajowe, w których startują reprezentacje Sekcji Olimpiad Specjalnych z całego województwa. Zawodnicy naszej szkoły bardzo często zajmują czołowe miejsca, a następnie reprezentują województwo pomorskie na zawodach ogólnopolskich.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego