strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia w Roku 2019/2020Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1.  Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
2
. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
3
.  Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
4
.  Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
5
.  Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
6
.  Nie rozmawiaj z obcymi.
7
.  Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
8
. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
9
.  Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
10
.  Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
11
.  Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
12
.  Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
13
.  Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
14
.  Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
15
.  Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
16
.  W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
17
.  Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
18
.  Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
19
.  Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
20
. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
21
.  Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
22
.  Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
23
.  Nie rozpalaj ogniska w lesie.
24
.  Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
25
. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.


Życzymy Wam radosnych, bezpiecznych, ciepłych i bardzo urozmaiconych wakacji :-)
_____________________________________________________________________________________


W tym roku nasza placówka z wielką radością przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” Mistrzostwa Lokalne. W trakcie konkursu uczniowie wypożyczali i czytali ciekawe książki, tworząc na ich podstawie „Pamiętniki Młodego Czytelnika”. Brali również udział w konkursach i akcjach organizowanych w naszej szkolnej bibliotece:

1. Akcji „Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, w ramach której zrealizowano następujące zadania:
• warsztaty czytelnicze „Warto czytać”- propagowanie czytelnictwa, umieszczenie plakatów, haseł o tematyce czytelniczej na korytarzach i drzwiach klas,
• konkurs czytelniczy „Książka w różnych językach świata” (liść zawierający termin „książka” w 25 językach),
• „Czytanie w bibliotece” poszczególnym klasom przez zaproszonych gości,
• „Słodkie wypożyczenia” – w wyznaczonym dniu, po wypożyczeniu książek, dzieci częstowały się ciasteczkami,
• konkurs czytelniczo-plastyczny „Mój ulubiony bohater książkowy”,
• apel czytelniczy podsumowujący obchody akcji Październik MMBSZ.

2. Czytanie baśni i legend, w tym legend regionalnych, połączone z utworzeniem filmiku (animacji poklatkowej) na podstawie legendy kaszubskiej.
Ponadto uczniowie wzięli udział w zewnętrznej imprezie czytelniczej - w XII Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim w Tczewie pod hasłem „Poezja… sielska i anielska” – Joanna Kleinszmidt, Przemysław Stoltman i Kamil Staszewski zdobyli wyróżnienia, prezentując przygotowane montaże poetyckie.

Nasi uczniowie bardzo chętnie i aktywnie włączyli się do udziału w tym konkursie, a my cieszymy się, że świat literatury jest dla nich ciekawy i inspirujący.


Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o realizowaniu zajęć w formie nauczania zdalnego do końca roku szkolnego. Wszelkie informacje związane z dalszą organizacją pracy szkoły będziemy przekazywać na bieżąco.26 kwietnia spełniło się marzenie naszego ucznia Fryderyka Klamana. Fryderyk przez cały rok  rzetelnie szykował się do biegu, który miał się odbyć w ostani weekend kwietnia. Bieg jest wyjątkowy bo jego trasa wiedzie przez wiele górek w lesie Rzepnickim. Długość trasy wynosi 8848 metrów, dokładnie tyle ile ma szczyt Mount Everest.
Fryderyk systematycznie pokonywał wiele kilometrów. Biegał, chodził z kijkami i ćwiczył na siłowni. Niestety czas epidemii koronawirusa zmienił nieco rzeczywistość. Bieg został zmieniony na bieg wirtualny. Zdobądź swój Everest i pokonaj Covid - 19. Ponieważ nie można było wychodzić z domu prawie do końca Fryderyk nie wiedział czy będzie mógł wystartować. Organizator zmienił formułę biegu na nową formę zdobycia własnego Mount Everestu. Można było biegać, chodzić, skakać, jechać rowerem itp. Ważne było żeby zrobić 8848 metrów lub powtórzeń.
Fryderyk wybrał rower.


26 kwietnia dokładnie o 12.00 zdobywał kolejne kilometry swoim rowerem. Udało się. Nasz uczeń spełniając swoje marzenie wsparł jednocześnie akcję charytatywną, walki z koronawirusem.

Fryderyk pokazał nam, że trzeba marzyć, a konsekwencja oraz upór doprowadza do spełnienia marzeń.

Brawo Fryderyk!!!______________________________________________________________Informujemy, że okres zawieszenia zajęć w szkołach został przedłużony do 24 maja, w związku z czym nauczanie będzie nadal prowadzone w formie zdalnej.Egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 16-18 czerwca, a egzaminy zawodowe rozpoczną się 22 czerwca.


UWAGA KONKURS!!!


Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie pod hasłem „SIOSTRO, BRACIE – ZOSTAŃ W CHACIE”.

1. „Myślę, więc czytam”
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu lub ilustracji, prezentujących książkę przeczytaną podczas pobytu w domu.

2. „Zdrowo w domu”
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu lub ilustracji, promujących zdrowy tryb życia podczas pobytu w domu.

Informacje organizacyjne:
• technika wykonania prac – dowolna,
• prace należy złożyć w bibliotece szkolnej po powrocie do szkoły,
• na zwycięzców czekają nagrody
Wiôlgônoc – niepòjãti czas,
lëdzczé serca i dësze jak nowé.
Niech zgòda sparłãczi nas,
niech nie òpuscy szczescé,
niech służi wszëtczim zdrowié.

Wszëtczégò bëlnégò na Jastrë!

Wielka Noc – niepojęty czas,
ludzkie serca i dusze jak nowe.
Niech zgoda połączy nas,
niech nie opuści szczęście,
niech służy wszystkim zdrowie.

Wszystkiego dobrego na Święta Wielkiej Nocy!

Informujemy, że okres zawieszenia zajęć w szkołach został przedłużony do 26 kwietnia, w związku z czym nauczanie będzie nadal prowadzone w formie zdalnej. Egzaminy, w tym egzamin ósmoklasisty i egzaminy zawodowe, zostały przełożone.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbędą się prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca, a dokładne terminy mają być znane najpóźniej na 3 tygodnie przed ich przeprowadzeniem.


!!!
Stan epidemii!!!


W związku z wprowadzeniem stanu epidemii rząd podjął decyzje o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocnych (14 kwietnia). Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. W związku z wydłużonym czasem prowadzenia lekcji on-line i wprowadzeniem stanu epidemii, będzie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców.

!!!   Stan epidemii oznacza podwyższenie kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bytowie informuje, że na podstawie komunikatu Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. zawiesza wszystkie zajęcia dydaktyczno- wychowawcze od 12 do 14 kwietnia 2020 roku.

Zgodnie z komunikatem MEN, bardzo prosimy o rygorystyczne przestrzeganie w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń oraz nieopuszczanie przez dzieci i młodzież domu bez pilnej potrzeby, a zwłaszcza unikanie miejsc, w których są duże skupiska ludzi. Bieżące informacje będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły i Facebooku.
Informacja dla rodziców i opiekunów w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa.


Szanowni Państwo,
- jeśli dziecko nie miało kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw,
- należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego
mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła przez co najmniej 30 sekund oraz ochrony podczas kaszlu i kichania,
- prosimy nie posyłać dzieci przeziębionych i chorych do przedszkola lub szkoły,
- jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa lub miało kontakt z osobą, która wróciła z tamtych terenów i ma objawy grypopodobne, bezzwłocznie należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytowie, ul. Sikorskiego, 77-100 Bytów, tel. 59-822-36-85 lub 736-333-550 oraz Dyrektora Ośrodka,
- rodzicom dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (Dz. U. 2017, poz. 1368),
- w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości czynna jest całodobowo infolinia Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590.W ramach Turnieju piłki nożnej grup wychowawczych odbył się kolejny mecz, który zakończył się wynikiem 13:9 dla drużyny Radosława. Bramki strzelili: Radek - 6, Paweł P. - 5, Paweł J. - 1, Maciek - 1 .W drużynie Daniela bramki strzelili: Daniel - 5, Patryk - 3, Adrian - 1


4 marca 2020 r. uczniowie klasy l-ll c zwiedzili wystawę twórczości plastycznej Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej i wystawę ,,Chrzest -Wystawa Świąteczna". Dzieci z zaciekawieniem oglądały eksponaty i obrazy, a najbardziej podobały się im aniołki i obraz z konikiem.
3 marca 2020 r. w grupach wychowawczych odbyły się zajęcia dotyczące możliwości zakażenia się wirusami. Wychowankowie dowiedzieli się, czym są wirusy i droga kropelkowa oraz co robić, aby nie ulec zakażeniu. Na zakończenie zajęć obejrzeli spot informacyjny przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia pt. „Co musisz wiedzieć o koronawirusie”.
25 lutego 2020 r. gościli w naszej szkole ratownicy medyczni z Komendy Straży Pożarnej w Bytowie - zapoznali uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przeprowadzili szkolenie praktyczne z użyciem fantomów. Nasi podopieczni bardzo aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, z dużym zaangażowaniem próbowali swoich sił w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej i zakładaniu kołnierza ortopedycznego. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie szkolenia.

Twoje udostępnienie daje Tysonowi nadzieję!!!

Adopcje, pomoc porzuconym, potrzebującym psom, to trudny i żmudny proces. Potrzeba czasu, zaangażowania, wiedzy. Tym bardziej, kiedy w proces szukania domu dla bezdomnego doga angażują się dzieci. Bo pomagać może każdy! Pomoc może mieć różne oblicza, różny wiek, a każda jest cenna i bardzo potrzebna. Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego, pod opieką wychowawcy, z wielkim zaangażowaniem i wrażliwością śpiewają piosenkę oraz wykonują z przeróżnych, nie najłatwiejszych w obróbce, materiałów, błękitnego doga Tysona z hasłem - wołaniem o dom dla niego. Oby wielkie dziecięce zaangażowanie zaprowadziło Tysona do własnego domu!

https://www.facebook.com/soswbytow/videos/179880189984531/
W tym tygodniu w grupie IV świętowano "ostatki". Z tej okazji wychowankowie przygotowali babeczki z czekoladą, a do stołu podawał roześmiany Sebastian.
21 lutego 2020 roku uczniowie klasy II szkoły branżowej wraz z uczniami klasy I-III A szkoły podstawowej wzięli udział w integracyjnych zajęciach gastronomicznych.

18 lutego 2020 r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Myślę nie, mówię nie, czyli alkohol i uzależnienia”. Podczas zajęć wychowankowie dowiedzieli się, co to jest uzależnienie, głównie od alkoholu, jak wpływa na organizm człowieka. Jednak głównym celem zajęć było uświadomienie wychowankom, jakie skutki może przynieść jazda samochodem z osobą, która jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązując w grupach krzyżówki, rebusy, uzupełniając teksty. Obejrzeli również film oparty na faktach pt. „Dagmara”.

Zajęcia odbyły się w ramach programu „Włącz myślenie”, współfinansowanego ze środków Gminy Bytów.18 lutego 2020 roku zespół kaszubski "Bómki" gościł w Domu Pomocy Społecznej w Parchowie. Tancerze najpierw zaprezentowali wiązankę tańców kaszubskich, z później wesoło spędzili czas na wspólnej zabawie z mieszkankami Domu oraz słodkim poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.


17 lutego br.
grupach wychowawczych odbył się bal karnawałowo-walentynkowy. Wychowankowie mogli pobawić się przy świetnej muzyce, a także wziąć udział w licznych konkursach, czemu towarzyszyło mnóstwo radości. W trakcie balu rozdane zostały także walentynki, przygotowane przez wszystkich zakochanych ❤ Organizatorzy zadbali również o pyszne przekąski oraz wybór różnorodnych masek.16 lutego
grupach wychowawczych odbyło się kolejne spotkanie z serii „Najlepszy zawód”. Naszymi gośćmi byli kucharze pracujący w placówce. Zadając pytania, wychowankowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek z życia kucharza, m.in. tego, jak nasz szef kuchni oraz pani Jadzia spędzają wolny czas po pracy oraz czym lubią się zajadać ;) Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy opowieść pana Mirka (niegdyś kucharza okrętowego), który przed dziesięciu laty został bohaterem, ratując dryfującego na krze pieska.
Kolejny uczeń naszej szkoły przekroczył próg dorosłości, co było okazją do świętowania w gronie koleżanek, kolegów i nauczycieli oraz wspólnego udziału w zabawie karnawałowej. Życzymy Kacprowi szczęścia i spełnienia marzeń w dorosłym życiu.
14 lutego świętowaliśmy w szkole walentynki. W ramach akcji "5 minut głośnego czytania" wspólnie odczytaliśmy wiersz Józefa Bienieckiego pt. "Przyjaźń", a wszyscy uczniowie otrzymali słodkie serduszka. Działała również "poczta walentynkowa", a w klasach odbywały się miłe spotkania. W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim pięknych przyjaźni i miłości.13 lutego w szkole odbył się bal karnawałowy, podczas którego wszyscy radośnie tańczyli, śpiewali i brali udział w wesołych konkursach, a na koniec wybrano króla i królową balu.

Uczniowie klasy III-V b i VI-VIII b wybrali się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego. Pan wiceburmistrz Mateusz Oszmaniec zapoznał uczniów ze strukturą funkcjonowania urzędu oraz przedstawił pracę urzędników wszystkich wydziałów. Uczniowie mogli też zasiąść na sali plenarnej w ławach radnych. Jednak zdecydowanie największą radość sprawiła im możliwość zajęcia przez krótką chwilę fotela burmistrza.
7 lutego 2020 r. nasze najmłodsze pociechy z grup przedszkolnych
wzięły udział w radosnym i kolorowym balu karnawałowym.


31 stycznia 2020 r. uczestnicy zajęć umuzykalniających grup wychowawczych wraz z wychowankiem grupy przedszkolnej C tradycyjnie już, jak co roku w karnawale, odwiedzili mieszkanki DPS w Parchowie. Na początku wychowankowie zaprezentowali kilka kolęd i pastorałek, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte, a później wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę ,,Lulajże Jezuniu". Jak zwykle panie oraz siostry zakonne w Parchowie bardzo gościnnie nas przyjęły. Zorganizowały słodki poczęstunek oraz wspaniałą zabawę integracyjną, jak przystało na okres karnawału.

Dziękujemy z całego serca wszystkim paniom pracującym w DPS w Parchowie, siostrom oraz mieszkankom za gościnę, wspólnie spędzony czas a także okazaną nam serdeczność i ciepło.


30 stycznia 2020 r. w grupie V odbyło się spotkanie z policjantami dotyczące możliwych konsekwencji karnych za zachowania agresywne i ich następstwa. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie w różnym wieku, a jego celem było uświadomienie im konsekwencji złego zachowania.

10 stycznia 2020 roku został podsumowany konkurs plastyczny ,,Bezpiecznie zimą”, który jest częścią realizowanego programu ,,Bezpiecznie zimą, bezpiecznie latem”.
Uczestnikami konkursu były dzieci z przedszkola, uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych.
Celem konkursu było:

- podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku;
- popularyzacja ruchu na świeżym powietrzu;
- kształtowanie troski o własne bezpieczeństwo;
- kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw i rekreacji;

- rozwijanie kreatywności i umiejętności wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem prezentacji multimedialnej ,,Bezpieczne ferie”. W dalszej części nastąpiło rozdanie dyplomów i nagród autorom najlepszych prac plastycznych i pozostałym uczestnikom konkursu.
Życzymy wszystkim śnieżnych, miłych i udanych ferii zimowych. Odpoczywajcie, bawcie się i nabierajcie sił na drugą część roku szkolnego, ale w każdej sytuacji pamiętajcie o bezpieczeństwie!
Jak co roku odwiedzili nas najmłodsi goście z bytowskich szkół i przedszkoli. Nasi uczniowie zaprezentowali z radością jasełka bożonarodzeniowe, w czasie których widownia oraz młodzi aktorzy wspólnie kolędowali. Dzięki temu wydarzeniu wszyscy mogli przypomnieć sobie wspaniałą atmosferę niedawno przeżywanych Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie Milenka Dułak z SP 1 zaprezentowała wszystkim „Bytowską Kolędę”. Młode pokolenie pozostaje wrażliwe na kultywowanie polskich tradycji, a przez to nie zapomina o wartościach takich jak miłość, braterstwo i wspólnota, które są w życiu najważniejsze. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom.
W okresie od marca do grudnia 2019 r. w placówce realizowano program „Scena i my” – prowadzenie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. W ramach projektu prowadzono spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem literackim sławnych pisarzy, poznania różnych form scenicznych takich jak: pantomima, stop-klatka, teatr żywego słowa, teatrzyk cieni, teatrzyk kukiełkowy, inscenizacja, ćwiczenia dramowe oraz inne formy aktywności ruchowej. Młodzi aktorzy mieli też możliwość zaprezentowania umiejętności na forum, przedstawiając swoją interpretację baśni pt. „Jaś i Małgosia” podczas Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy i „Dnia Integracji” oraz w Domu Pomocy Społecznej w Parchowie.

Program realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów


W okresie od marca do grudnia 2019 r. nasi podopieczni brali udział w programie „Tańczące cukierki” – prowadzenie amatorskiego ruchu artystycznego realizowanego podczas warsztatów tańca kaszubskiego. W ramach projektu prowadzono spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy nabywali i doskonalili umiejętność tańca kaszubskiego, uczyli się kaszubskich piosenek oraz pogłębiali wiedzę o własnym regionie i kulturze kaszubskiej, m.in. dzięki zwiedzaniu wystaw w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.

Młodzi tancerze mieli też możliwość zaprezentowania nabytych umiejętności przed szerszą publicznością, m.in. biorąc udział w X Pomorskich Spotkaniach Tanecznych w Gdyni, XXV Powiatowym Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w Bytowie, polsko – niemieckiej wymianie młodzieży oraz podczas występów dla podopiecznych zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli oraz Domu Pomocy Społecznej w Parchowie. Ponadto we wrześniu 2019 roku zespół obchodził dwudziestolecie swojej działalności, a w uroczystości wzięli udział tancerze z zaprzyjaźnionych zespołów kaszubskich z terenu Powiatu Bytowskiego oraz cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie.


Program realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


W okresie od marca do grudnia 2019 roku nasi podopieczni brali udział w programach „Na zdrowy start - program rehabilitacji psychoruchowej dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów” oraz „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”.
W programie rehabilitacji psychoruchowej wzięło udział 20 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z terenu gminy Bytów. Zajęcia prowadzono metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą M. i Ch. Knill, a wzbogacone były elementami kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona oraz biblioterapii. Zabawy ruchowe przeplatane były aktywnościami plastycznymi i muzycznymi. Dzięki prowadzonym zajęciom możliwe było stworzenie sytuacji, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony. Pozwoliły one na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z innymi ludźmi, a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
Natomiast w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze. Każde dziecko wzięło udział w dwudziestu sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi.


Programy realizowane były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

_______________________-


31 grudnia 2020 roku Stowarzyszenie Pomocy osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” zakończyło realizację projektu „Sensorycznie wszystko gra” - wyspecjalizowane oddziaływania w procesie rehabilitacji dziecka metodą integracji sensorycznej. W ramach Projektu siedmioro dzieci z Gminy Bytów uczestniczyło w specjalistycznych zajęciach prowadzonych metodą integracji sensorycznej.

Głównym celem terapii było usprawnianie pod względem ruchowym, oraz poznawczym, odwrażliwianie lub dowrażliwianie na poszczególne bodźce sensoryczne (według indywidualnych potrzeb i zaleceń). Udział w zajęciach przyczynił się do osiągnięcia poprawy dysfunkcji ruchowych, oraz pozwolił odkryć bodźce sensoryczne, dzięki którym w indywidualny sposób można podnosić aktywność układu nerwowego, aby mógł on funkcjonować na właściwym poziomie i sprzyjał prawidłowemu funkcjonowaniu takich zmysłów jak:
 koordynacja,
 równowaga,
 stabilizacja tułowia
,
 prawidłowe napięcie mięśniowe
.

ZADANIE REALIZOWANE BYŁO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY BYTÓW


Rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu fotograficznego "Ważka" - spośród złożonych prac wyłoniono najciekawsze fotografie, a zwycięzcom wręczono nagrody oraz dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.Rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu plastycznego "Niewidzialna ręka - pomaganie ma sens"
- laureatom oraz uczestnikom wręczono nagrody oraz dyplomy. Serdecznie gratulujemy!


Po raz drugi w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla podopiecznych Azylu w Przyborzycach. Akcja pod nazwą ,,Świąteczna paczka dla zwierzaczka” pokazała, że naszym uczniom nie jest obojętny los bezdomnych, skrzywdzonych zwierząt i są gotowi nieść im pomoc. 20 grudnia odwiedziliśmy Azyl i przekazaliśmy nie tylko karmę, ale też koce i akcesoria dla psów i kotów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. Może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W schronisku na miłość i własny dom czeka wiele skrzywdzonych, samotnych psiaków.


AKCJA ZAKOŃCZONA. DZIĘKUJEMY!!!


19 grudnia w klasach odbyły się spotkania wigilijne. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem raczyliśmy się łakociami i samodzielnie upieczonymi pierniczkami.


Składamy Wam
Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania.
Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.
Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w nas jak najdłużej!

19 grudnia w szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Dzieci poprzez piękny i pełen pozytywnej energii i ekspresji występ wprowadziły zebranych w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu odbyło się wspólne czytanie świątecznych życzeń w ramach akcji „5 minut głośnego czytania” oraz podsumowanie konkursu plastycznego o tematyce bożonarodzeniowej.

Grudniowe dni, obok typowych szkolnych obowiązków, mijały uczniom klasy III A PdP w nastroju radosnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zakup idealnej choinki, wyszukiwanie drobnych upominków, lepienie pierogów czy wirtualna podróż do wioski najprawdziwszego Świętego Mikołaja - Rovaniemi, to tylko część zadań, z którymi zmierzyli się uczniowie, by 18 grudnia w radosnej atmosferze przełamać się opłatkiem podczas Wigilii klasowej.


18 grudnia uczestnicy zajęć umuzykalniających grup wychowawczych już po raz kolejny udali się z coroczną wizytą kolędową do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bytowie. Zapraszając pensjonariuszy oddziału do wspólnego przeżywania radości Świąt Bożego Narodzenia, nasi uczniowie wykazali się nie tylko talentem wokalnym, ale również otwartością, szacunkiem dla drugiego człowieka i gotowością do budowania niełatwych - choć wyjątkowo cennych - relacji z osobami starszymi, schorowanymi i nierzadko samotnymi.W ramach zajęć warsztatowych nasi uczniowie, wykorzystując technikę animacji poklatkowej, przygotowali filmik na podstawie wiersza Stanisława Janke pt. „Mòtilk”. Pracując nad powstaniem animacji o kwiatkach, które okazały się ulatującymi ku niebu motylkami, łączyli odkrywane motywy kaszubskiej literatury ze współczesnością i technologią. Efekt ich pracy można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/C-Yj71iR-jE


Warsztaty realizowane były przy wsparciu Powiatu Bytowskiego.


17 grudnia odbyła się wspólna Wigilia uczniów klasy III - V B i VI - VIII B. Spotkanie opłatkowe było odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby naszych podopiecznych. Goście nie tylko wysłuchali życzeń świątecznych, ale też wzajemnie złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Biesiadowanie przy wigilijnym barszczu i pierożkach oraz pysznych tradycyjnych wypiekach świątecznych umilało wspólne kolędowanie. Odwiedziny Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów były gwoździem programu. Mikołaj i zaproszeni goście ze wzruszeniem wysłuchali ulubionej pastorałki w wykonaniu naszych uczniów. W podziękowaniu Burmistrz Mateusz Oszmaniec zwrócił się do nas słowami: „Daliście mi dzisiaj mnóstwo radości i siły do dalszej pracy”.17 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne zespołu kaszubskiego "Bómki". Uczniowie podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Tancerze otrzymali również świąteczne podarunki.


W dniach 11-13 grudnia 2019 roku nasi podopieczni wzięli udział w wycieczce do Poznania. To kolejna wycieczka, którą uczniowie sami przygotowują. Szukają połączeń PKS i PKP, planują czas w danym miejscu, zamawiają noclegi, lekcje i warsztaty muzealne oraz wyszukują miejsca, które chcieliby zobaczyć podczas pobytu w danym mieście. Dzięki takim zadaniom uczą się planowania oraz właściwego gospodarowania czasem oraz funduszami. W ciągu kilku lat udało im się zwiedzić w ten sposób Warszawę, Kraków, Bydgoszcz, Olsztyn, Grudziądz, Gdańsk, Kwidzyn, Malbork, Lębork.
Tym razem zwiedzali i poznawali stolicę Wielkopolski. Udało im się zwiedzić Muzeum Archeologiczne, gdzie skorzystali z ciekawej lekcji "Mózg przez nos, czyli przewodnik egipskiego balsamisty”. Sami na koniec mogli spróbować bandażowania mumii. Aktywnie zwiedzili dwie wystawy: „Bogowie Egiptu. Święte znaki wykryte w kamieniu, czyli egipskie hieroglify” oraz „Bliskie spotkania ze średniowieczem”.


Uczestnicy wycieczki poznali poznańskie legendy oraz nauczyli się sporo słów z poznańskiej gwary w muzeum z magicznym labiryntem 6D Blubry - Poznańskie Legendy. Wzięli też udział w Warsztatach Pieczenia Rogali Świętomarcińskich. Znakomicie poradzili sobie z wykonaniem tego smakołyku, z którego słynie Poznań.

Wielką atrakcją dla młodzieży okazał się pobyt w Termach Maltańskich, gdzie uczniowie skorzystali z dobrodziejstw wód solankowych oraz wszelkich zjeżdżalni. Mieli również przyjemność zwiedzić Bożonarodzeniowy Jarmark, podziwiać lokalnych artystów, przejechać się na karuzeli Diabelski Młyn, skosztować specjałów świątecznych oraz kupić drobiazgi dla bliskich. Zwiedzając Poznań, z niecierpliwością wyczekiwali dwóch koziołków, które znane im już były z legend. Punktualnie o 12.00 mieli okazję podziwiać dwa trykające się koziołki. Spacerując po Poznaniu, zwiedzili także Stare ZOO oraz Palmiarnię, w której szukali zapachów Świąt. W nagrodę za dzielne zwiedzanie i przygotowanie wycieczki, uczniowie spędzili czas w Multikinie na jednym z oferowanych seansów.

Wycieczka została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1455135471317502&ref=page_internal16 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne w kl. I-ll c. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały stół wigilijny. Następnie zapaliły zimne ognie, symbolizujące gwiazdkę na niebie, które sprawiły dzieciom wiele radości. Wszyscy zaśpiewali ulubioną kolędę ,,Wśród nocnej ciszy..." , dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Odwiedził nas też "Mikołaj" Dominik, który wręczał prezenty tylko tym, którzy zaśpiewali piosenkę lub powiedzieli wierszyk. Zaś drugi Mikołaj grał nam wesoło na saksofonie.


Wychowankowie II i III grupy wychowawczej wzięli udział i zdobyli wyróżnienie w III wojewódzkim konkursie artystyczno-kulinarnym "Piernikowe Szaleństwa". Dzieci wspólnie piekły pierniczki, a następnie stworzyły z nich piernikową choinkę, którą wraz z wychowawcą zawiozły do Tczewa, by tam usłyszeć ogłoszenie wyników. Na miejscu powitano wychowanków pysznym poczęstunkiem, a czas oczekiwania na wyniki został uatrakcyjniony koncertem kolęd.

13 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie grupy przedszkolnej, zespołu rewalidacyjnego oraz sekcji umuzykalniajacej. Podczas spotkania dzieci wspólnie piekły i dekorowały pierniki. Radość była jeszcze większa, gdy mogły skosztować własnych wypieków, słuchając nastrojowych świątecznych melodii.

12 grudnia uczniowie klas: III-VB,VI-VIIIB, IV-V A oraz VII C wzięli udział w zajęciach o tematyce bożonarodzeniowej w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. Uczniowie samodzielnie wykonali pierniczki, oglądali Jasełka w języku kaszubskim i wysłuchali wielu cennych informacji na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych na Kaszuba.

W drugim tygodniu adwentu uczniowie
klasy III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy wykonali
samodzielnie ozdoby na choinkę i elementy staropolskiego podłaźnika w postaci miodowych pierników.


6 grudnia w naszej szkole pojawił się miły i oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodyczami. Wszystkie dzieci były grzeczne zatem Mikołaj nikogo nie pominął.


Nasz wychowanek Filip, przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia i czekając na przyjście Mikołaja, wykonywał w trakcie nauczania indywidualnego prace o tematyce bożonarodzeniowej. Brawo Filip :-)


 6 grudnia 2019 kolejny raz udekorowaliśmy wspólnie z Panem Starostą Choinkę. Dekoracje i ozdoby wykonaliśmy na zajęciach plastycznych pod okiem Pani Ilonki. Były kaszubskie bombki, aniołki, kwiatki i dzwonki. Choinka dzięki naszym uczniom i ich opiekunom wprowdziła klientów i pracowników Starostwa w świąteczny nastrój.


5 grudnia w Turnieju Piłki Nożnej grup wychowawczych. Drużyna Patryka pokonała drużynę Radka 10:6. Bramki strzelili: Patryk-6, Radek-4, Daniel-3, Maciek -2, Adrian i Paweł po 1.


Nie tylko młodzież, ale i wielu dorosłych nie rozróżnia HIV i AIDS i nie zdaje sobie sprawy z tego, iż do zakażenia może dojść na przykład podczas wykonania tatuażu. O ryzyku i możliwych okolicznościach zakażenia, walce z chorobą oraz ciągle aktualnej epidemii HIV/AIDS rozmawiano 5 grudnia ze starszymi wychowankami grup wychowawczych podczas zajęć pt: „HIV, AIDS, o co kaman?”.Na wieńcu adwentowym zapalono pierwszą świeczkę dając znak, że czas przygotować również klasę do Świąt Bożego Narodzenia. Klasa III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy zapoczątkowała swoje przygotowania, strojąc choinkę. Zabawy było przy tym sporo, więc wszyscy pracowali z ochotą i radością.


25 listopada 2019 przedszkolaczki z dwóch oddziałów wspólnie świętowały Dzień Pluszowego Misia.


22 listopada podsumowano powiatowy profilaktyczny konkurs plastyczny pod hasłem „Włącz myślenie – walcz z uzależnieniem”. Głównym celem organizowanego konkursu było promowanie postaw zdrowotnych, opóźnianie wieku inicjacji zachowań ryzykownych oraz wdrażanie do właściwego podejmowania decyzji w sprawach związanych z uzależnieniami. Konkurs ma duże znaczenie w procesie kształtowania u dzieci i młodzieży umiejętności świadomego dokonywania wyborów, podnoszenia poczucia własnej wartości oraz wiary w siebie. W konkursie wzięło udział 161 uczniów ze szkół z terenu Powiatu Bytowskiego. Wyłoniono aż 57 laureatów.


Konkurs został zorganizowany przez SOSW
oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomóż mi",
przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


21 listopada wychowankowie grup wychowawczych obchodzili Dzień Życzliwości. Z tej okazji Samorząd Grup Wychowawczych wraz z opiekunami przygotował dla swoich kolegów, koleżanek oraz pracowników Ośrodka specjalne karty życzliwości. Karty te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wywołując wiele pozytywnych reakcji oraz emocji. Mamy nadzieję, że ten dzień pozostanie mile zapamiętany.


16 listopada nasza placówka włączyła się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka.

Z tej okazji zorganizowano konferencję, w ramach której fizjoterapeuta gdyńskiego Ośrodka Wczesnej Interwencji - Pan Maciej Matuszewski, przybliżył słuchaczom zagadnienie obciążeń związanych z przedwczesnymi narodzinami, jak również zaprezentował formy pozycjonowania małego dziecka. Ponadto w ramach warsztatów z terapeutą widzenia - Panią Magdaleną Chacko z Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku-Sobieszewie - możliwe było przekonanie się na własnej skórze, jak widzą małe dzieci w poszczególnych okresach życia oraz jak rozwija się zmysł wzroku i na co należy zwrócić uwagę w terapii. Podczas ostatniego z wykładów, również współpracująca z gdyńskim ośrodkiem, dietetyk kliniczna - Pani Marta Ejsmont - zarysowała przed słuchaczami kwestię żywienia małych dzieci, jak również w obrazowy sposób zilustrowała najczęstsze przyczyny trudności napotykanych przez rodziców w rozszerzaniu diety ich dzieci oraz kilka praktycznych wskazówek, jak je przezwyciężyć.

Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Powiatu Bytowskiego.

W imieniu Dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomóż mi" mamy przyjemność zaprosić wszystkich, których sercu bliska jest tematyka wcześniactwa, na bezpłatną konferencję związaną z obchodami Światowego Dnia Wcześniaka, która odbędzie się 16 listopada w godzinach 10.00-13.45. Wydarzenie to adresowane jest zarówno do rodziców i opiekunów dzieci przedwcześnie urodzonych (oraz z grup ryzyka), jak i osób zawodowo zajmujących się pomocą najmłodszym pacjentom. W trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z konsultacji lub wymiany doświadczeń z zaproszonymi prelegentami oraz skosztowania domowego ciasta w naszej kawiarence. Informujemy również, że w tym wyjątkowym dniu kadra naszej szkoły zapewni opiekę i atrakcje wszystkim dzieciom przybyłym z rodzicami. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.

Informacja o projekcie


30 listopada 2019 roku Stowarzyszenie Pomocy osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” zakończyło realizację projektu „Sensorycznie wszystko gra” - wyspecjalizowane oddziaływania
w procesie rehabilitacji dziecka metodą integracji sensorycznej. W ramach Projektu sześcioro dzieci z Gminy Bytów uczestniczyło w specjalistycznych zajęciach prowadzonych metodą integracji sensorycznej.
Głównym celem terapii było usprawnianie pod względem ruchowym, oraz poznawczym, odwrażliwianie lub dowrażliwianie na poszczególne bodźce sensoryczne (według indywidualnych potrzeb i zaleceń). Udział w zajęciach przyczynił się do osiągnięcia poprawy dysfunkcji ruchowych, oraz pozwolił odkryć bodźce sensoryczne, dzięki którym w indywidualny sposób można podnosić aktywność układu nerwowego, aby mógł on funkcjonować na właściwym poziomie i sprzyjał prawidłowemu funkcjonowaniu takich zmysłów jak:
 koordynacja,
 równowaga,
 stabilizacja tułowia ,
 prawidłowe napięcie mięśniowe,


ZADANIE REALIZOWANE BYŁO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY BYTÓW

15 listopada podsumowano kolejną edycję akcji „Tydzień z Polską”. „Polska w sieci” to program, dzięki któremu uczniowie zapoznali się z modułami historycznymi: „Polska okrągłego stołu” – wykonanie prezentacji multimedialnej, „Żyjący bohaterowie” – poszukiwanie wiadomości o znanych ludziach związanych z wolnością Polski. Trzeci moduł to ważne miejsca – uczniowie wyszukiwali w Internecie nazwy miast i budowli, które są ważne w historii naszego kraju . W ramach tygodniowych zajęć uczniowie nosili opaski w barwach narodowych, brali udział w przeglądzie piosenek wojskowych i patriotycznych, a poranek poetycki przyniósł interpretacje utworów o tematyce patriotycznej . Ważnym elementem był dzień kulinarny - nawiązując do trudnych czasów lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, uczniowie mieli wykonać deser na mleku przy użyciu najbardziej ekologicznych dodatków spożywczych. Było to zadanie, które wykonywano w oparciu o stare ,,babcine‘’ przepisy. W ostatnim dniu odbywały się testy wiedzy o Polsce i Polakach. Wszystkie działania zostały ocenione, a zdobyte punkty przełożyły się na osiągnięte wyniki końcowe. Zwycięzcami tegorocznej edycji „Tygodnia z Polską” została klasa IIA Branżowej Szkoły I Stopnia. Drugie miejsce zdobyła klasa III B Szkoły Przysposabiającej do Pracy , zaś trzecią lokatę zajęła klasa I A BSIS . Podczas podsumowania wystąpili laureaci poszczególnych konkursów. Zebrani obejrzeli również film dokumentalny, który przybliżył uczniom, czym jest duma narodowa i z czego – jako Polacy – możemy być dumni.
Uczniowie klasy VI-VIII b wzięli udział, wraz z uczniami klasy II b Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie, w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Dzieci wspólnie czytały o przygodach Słodziaków, wykonały leśną polanę oraz obejrzały film. Na zakończenie zajęć nasi uczniowie zwiedzili szkołę swoich koleżanek i kolegów.

8 listopada o godzinie 11.11 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji.
SzkołaDoHymnu, wspólnie śpiewając hymn narodowy.


7 listopada w naszej placówce odbyła się dwudziesta, jubileuszowa, edycja Wojewódzkich Targów Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z 25 placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa pomorskiego. Podczas Targów młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Na stoiskach prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki, figurki, stroiki, bombki, świeczki, kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również pracę przestrzenną „Pomysłowy Dobromir” na konkurs i wystawę. Podczas imprezy działała kawiarenka, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków oraz chleba ze smalcem i ogórkiem. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście malowali bytowskie kamieniczki oraz wykonywali postacie tancerek i Dobromirków. Na zakończenie nasi goście obejrzeli przedstawienie „O trzech królewnach, czyli opowieści rozbójników”, które na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury zaprezentowali aktorzy Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku.


Zapraszamy do oglądania fotorelacji z Targów:


https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1414790752018641&ref=page_internal

Targi zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

5 listopada wychowanki i wychowankowie grup wychowawczych pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym udali się do Muzeum Zachodniokaszubskiego, gdzie w sali portretowej mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie z cyklu ,,Muzyka na Zamku". Jak zwykle artyści z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprezentowali wspaniałe widowisko muzyczne na bardzo wysokim poziomie. W ramach zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości koncert był zatytułowany ,,Muzyka Polska". Przedstawiono wybrane utwory polskich kompozytorów, głównie S. Moniuszki, ale również K. Kurpińskiego i M. Józefowicza. Dzieci usłyszały kilka pieśni S. Moniuszki, m.in. "Pielgrzym", ,,Pieśń Franka" z opery ,,Flis" w wykonaniu tenora Adama Brusznickiego z akompaniamentem fortepianu Bogumiły Waretke-Bajdor. Poza tym miały okazję posłuchać muzyki instrumentalnej na skrzypce i fortepian w wykonaniu Wojciecha Szlachcikowskiego i Bogumiły Waretke-Bajdor - opracowanie na skrzypce i fortepian utworu "Romans" na temat opery ,,Halka" S. Moniuszki czy utwór mniej znanego polskiego kompozytora M. Józefowicza "Sonata d-moll". Koncert dostarczył wielu pozytywnych wrażeń wychowankom, a także był wprowadzeniem do zbliżającego się święta odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.


31 października w bibliotece szkolnej podsumowano całomiesięczną akcję „Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. W ramach akcji w bibliotece przez cały miesiąc odbywały się spotkania, warsztaty i konkursy, m.in. „Warto czytać”, „Czytanie w bibliotece”, „Słodkie wypożyczenia”, „Czytelnik Miesiąca”, „Książka w różnych językach świata” oraz konkursy błyskawiczne, podczas których uczniowie w trakcie przerw rozwiązywali zagadki, rebusy i krzyżówki związane z książkami. W bibliotece zorganizowano również wystawkę książek pt. „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”, a niektórzy z nich przeczytali dzieciom fragmenty swoich ulubionych lektur z dzieciństwa. Ogromnym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczno-czytelniczy pt. „Ulubiony bohater literacki”, na który wpłynęło kilkadziesiąt pięknych prac – można je podziwiać w bibliotece. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji.


31 października, w ramach comiesięcznej akcji "5 minut głośnego czytania", wspólnie odczytaliśmy wiersz Danuty Gellnerowej pt. "Dla tych, którzy odeszli", nawiązujący do przypadającego 1 listopada dnia Wszystkich Świętych.


30 października, w duchu zadumy i pamięci o zmarłych, uczniowie klasy III A SPdP
porządkowali opuszczone groby na cmentarzu miejskim.


Nasi wychowankowie wzięli udział w X Integracyjnym Turnieju w Warcaby Stupolowe Osób Niepełnosprawnych, organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Bytowie. Nasza drużyna w składzie: Patryk Gawroński, Patryk Gierszewski, Adam Mielewczyk i Przemek Stoltman zajęła II miejsce.25 października uczniowie kl. I-II c zwiedzili w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie wystawę poświęconą sekcji kolarskiej MLKS Baszta Bytów. Wśród licznych eksponatów kolarskich trofeów, zdobytych przez zawodników i wychowanków MLKS Baszta Bytów, zobaczyć można między innymi oryginalny rower Czesława Langa, na którym w 1980 roku zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Moskwie.

24 października wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział w zajęciach pt. „Jestem bezpieczny”. Podczas spotkania dużo uwagi poświęcono tematowi właściwego poruszania się po drogach, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok osoby poruszające się w okolicach dróg są narażone na niebezpieczeństwo związane z ewentualnym potrąceniem przez jadący pojazd. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak takiego elementu grozi mandat karny. Ponadto przypomniano numery alarmowe i zasady prawidłowego wzywania służb ratowniczych. Podczas zajęć wychowankowie aktywnie w grupach odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówkę oraz układali puzzle. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania, wykazując się wysokim poziomem wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy.

24 października w kolejnym meczu Turnieju piłki nożnej grup wychowawczych został ustanowiony rekord bramek - wynik 16 : 2. Bramki strzelili: Daniel - 10, Patryk - 5, Adrian - 1, Paweł P. - 1, Paweł J. - 1


Uczniowie klasy III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy chętnie biorą udział w zajęciach praktycznych. Podczas ostatnich zajęć uczyli się, jak przygotować szarlotkę na ciepło. Poznali też zasady doboru odpowiednich egzotycznych przypraw. Na zajęciach w pracowni technicznej wykonują już elementy wystroju świątecznego oraz przygotowują się do Targów "Pomysłowy Dobromir", na które już teraz serdecznie zapraszają.


„Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy…” – takie piękne motto towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. W trakcie uroczystości nasi podopieczni zaprezentowali radosną, rozśpiewaną i roztańczoną część artystyczną, uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej, a Pan Starosta Leszek Waszkiewicz, Dyrektor Kazimierz Kerlin oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Protokowicz złożyli serdecznie życzenia oraz podziękowania wszystkim pracownikom naszej placówki.17 października podczas kolejnego meczu w Turnieju piłki nożnej grup wychowawczych drużyna Radka pokonała drużynę Patryka 10:8. Bramki strzelili: Radek - 5, Daniel - 4, Paweł P. - 4, Patryk - 2, Adrian - 2 , Paweł J. - 1W ubiegłą środę, 9 października, w przededniu wyborów parlamentarnych, i w naszej szkole można było poczuć ducha demokracji. Tego dnia, jak co roku, wybieraliśmy członków nowego Samorządu Uczniowskiego. Choć frekwencja wyborcza w tym roku okazała się zauważalnie niższa niż w poprzednich latach, udało się wyłonić nowych reprezentantów społeczności uczniowskiej.

Tegorocznymi zwycięzcami zostali:
1)
Zuzia Remidowicz, która zdobyła aż 35% wszystkich głosów i tym samym została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego
2)
Olga Serafin
3)
Alina Adamczyk
4) Daniel Cyra.

Nowo wybranym członkom Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy oraz życzymy wielu twórczych pomysłów!

3 października odbył się pierwszy w tym roku szkolnym mecz w turnieju piłki nożnej w grupach wychowawczych. Bramki zdobyli: Radek - 8, Paweł - 4, Patryk - 3, Krystian - 2, Maciek - 1, Adrian - 1, Dominik - 1.3 października uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych zwiedzili wystawę grzybów w bytowskim sanepidzie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały prelekcji na temat grzybów jadalnych i niejadalnych. Zapoznały się z nazwami i wyglądem grzybów oraz zobaczyły, jak powinien być ubrany grzybiarz. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali grzyby i zadawali pytania, a na zakończenie spotkania otrzymali tematyczne ulotki.


2 października uczniowie kl. l-ll c wzięli udział w zajęciach integracyjnych w Bibliotece Dziecięcej w Zamku. Panie bibliotekarki przygotowały lekcję na temat "Jesienne inspiracje". Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach razem z maluszkami z przedszkola "Montessori" w Bytowie. Dzieci słuchały wierszyków o jesieni i odowiadały na pytania. Były zagadki słuchowe, skrzynia z jesiennymi skarbami i wspólne zabawy. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne z użyciem jesiennych liści.1 października wychowankowie I grupy wychowawczej
zbierali grzyby w lesie.
Pomimo deszczowej pogody udało im się zebrać mnóstwo prawdziwków.30 września chłopcy z klasy IIIA Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz, gościnnie, Fryderyk obchodzili

Dzień Chłopaka przy własnoręcznie przygotowanej pizzy. Kochani chłopcy, jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego najlepszego! Takich chłopców jak Wy można by szukać ze świecą!


27 września uczniowie naszej placówki przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" - w tym roku pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Celem akcji jest budowanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie pełni zapału i świadomości ekologicznej wyruszyli w trasę.

Poszczególne klasy sprzątały wyznaczony teren:
1. teren boiska i plac zabaw przy szkole:
KL-I-II B (ze-t), I-IIC (ze-t), III-VIC (ze-t),
2.podwórko przy budynku starej szkoły:
KL. I-IIIA
3. podwórko szkolne i plac zabaw przy boisku:
KL. VI-VIIA VIIC (ze-t)
4. teren wzdłuż ogrodzenia szkoły:
KL.III-VB (ze-t), VII-VIIIB (ze-t)
5. ul. Kościuszki:
KL.IIIA (SPdP), II-IIIA (SPdP)
6.ul. Cicha:
KL. IV-VA , IIA (SB)
7. ul. Styp-Rekowskiego:
KL. IA (SB), IIIA (SB), VIIIA (SP)
8. park rowerowy:
KL.I-IIID , I-IIIC (SPdP)
9. ul. 1 Maja:
KL.I-IIIB (SPdP), VI-VIIIB (ze-t)
10. Nasyp kolejowy:
Internat - Grupa II, III, V

Uczniowie wraz z nauczycielami stwierdzili, iż w tym roku było mniej śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, co oznacza, że wzrasta świadomość i odpowiedzialność za środowisko naturalne wśród społeczeństwa. Wszystkim, którzy wzięli czynny udział w akcji -bardzo dziękujemy.26 września jubileusz dwudziestolecia działalności obchodził Zespół Tańca Kaszubskiego „Bómki”. Z tej okazji w placówce odbyła się uroczystość, podczas której, obok naszego zespołu, swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały również zaprzyjaźnione kaszubskie grupy: „Kacper i Lenka” z Niezabyszewa, „Kaszëbsczé nótczi” z Czarnej Dąbrówki, „Roczitkòwé jagòdë” z Rokit oraz „Zeloné òczka” z Kołczygłów. Prowadzący przedstawili także krótką historię powstania i działalności zespołu, a po występach wszyscy uczniowie i zaproszeni gości udali się na poczęstunek, którego ukoronowaniem był piękny i przepyszny urodzinowy tort :)


Serdecznie dziękujemy naszym gościom za życzenia, radosną zabawę oraz możliwość wspólnego przeżywania jubileuszu. Uroczystość została zorganizowana przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z tej uroczystości

https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1374469312717452&ref=page_internal
W czasie wakacji pogoda dopisała i w związku z tym nasz mały ogródek został zdominowany przez niepożądane rośliny. Walka z nimi na początku była nierówna, ale na szczęście uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w dość krótkim czasie oczyścili ogródek i przygotowali do zimowego odpoczynku.

24 września uczniowie klas: III-V b, VI-VIII b, I-III A SPdP oraz oddziału rewalidacyjno - wychowawczego wybrali się na ognisko integracyjne z okazji zakończenia lata i powitania jesieni. Uczniowie piekli kiełbaski na ognisku, spożywali przygotowaną przez siebie sałatkę jarzynową i dary lata w postaci owoców zebranych ze swoich ogródków. Były wspólne zabawy i śpiewanie ulubionych piosenek. Jak na początek jesieni, pogoda była znakomita, a humory wszystkim dopisywał.


23 września rozpoczęto całoroczną akcję "5 minut głośnego czytania" - tego dnia towarzyszył nam wiersz Artura Oppmana pt. "Odlatują ptaki".


20 września nasi najmłodsi podopieczni świętowali Dzień Przedszkolaka.

26 września (czwartek) o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie z rodzicami Serdecznie zapraszamy!


19 września odbyły się wybory samorządu grup wychowawczych. W wyniku przeprowadzonego głosowania przewodniczącym grup wychowawczych w tym roku szkolnym został Radek Cysewski, natomiast funkcję zastępcy będzie piastowała Agata Dallecka. Gratulujemy!19 września podczas ogniska integracyjnego mieliśmy okazję uroczyście powitać w naszym gronie nowych wychowanków oraz szefa kuchni. W czasie zabaw i konkursów nowi przedstawiciele Zespołu Ośrodka i Wychowankowie znakomicie poradzili sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami. Spotkanie było pełne pozytywnych emocji, radości i wzruszeń. Witamy w naszym Gronie :-)


STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM
„POMÓŻ MI”

OGŁASZA ZAPISY NA ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ W RAMACH PROJEKTU:
„SENSORYCZNIE WSZYSTKO GRA” –
WYSPECJALIZOWANE ODDZIAŁYWANIA W PROCESIE REHABILITACJI DZIECKA
METODĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
ZADANIE REALIZOWANE JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY BYTÓW

OSOBA DO KONTAKTU MAJA PORAŃSKA - JERECZEK, TEL. 693 641 798

9 września w klasie I-ll c odbyło się spotkanie z policjantem. Pan policjant zapoznał uczniów z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Opowiedział o zagrożeniach i bezpiecznym zachowaniu w szkole i w domu, a także pokazał akcesoria policyjne: pałkę, kajdanki, kamizelkę kuloodporną, itp. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa z kajdankami. Uczniowie otrzymali od policjanta prezenty: elementy odblaskowe, kamizelki i czapkę policyjną, a w ramach podziękowania powiedzieli wierszyk i zaprosili policjanta na kolejne spotkanie.

2 września, punktualnie o godz. 9.00, zabrzmiał w naszej szkole pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2019/2020. Pan Dyrektor powitał wszystkich uczniów, rodziców i pracowników oraz życzył im wielu sukcesów i radości w nowym roku szkolnym. Po części oficjalnej uczniowie i rodzice spotkali się w klasach z wychowawcami.
Miło NAM poinformować, że Uroczyste Rozpoczęcie
Roku Szkolnego 2019/2020
odbędzie się 2 września 2019 roku

Zapraszamy :-)
o godzinie 9.00 w Holu Szkoły

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego