strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenie w II semestrze 2018/2019

19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Tego dnia pożegnaliśmy absolwentów klas trzecich gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Uczniowie odnoszący sukcesy w nauce, konkursach i pracy na rzecz szkoły odebrali z rąk Dyrektora świadectwa z wyróżnieniem i dyplomy, a rodzice – listy gratulacyjne. Wyjątkowym momentem było pożegnanie pracowników, którzy po wielu latach pracy w naszej placówce przechodzą na emeryturę - nauczycieli Aliny Mazur i Kazimierza Pliszki oraz szefowej kuchni Grażyny Kosińskiej. Pożegnaliśmy również nauczyciela muzyki, Marcina Mrozka – Gliszczyńskiego oraz wieloletnią Przewodniczącą Rady Rodziców - Ewę Ceplin.
Dziękujemy im za wszystkie lata wspólnej, owocnej pracy i życzymy samych pięknych dni, wielu radości i nowych wyzwań.
Wszystkim uczniom życzymy pełnych wrażeń i bezpiecznych wakacji, a absolwentom – pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.18 czerwca w przedszkolu obchodziliśmy urodziny dwójki naszych pociech. Zaproszona zostala z tej okazji grupa przedszkolna "Skrzaty". Zabawy umiliły czas naszym maluchom, a słodkości i prezenty przywołały na twarze radość i szczęście.

W ramach zwycięstwa w całorocznym konkursie na najlepszą klasę pn. "Klasa z pasją", zwycięskie klasy V-VII B ZET i I-IIIC SPdP wybrały się wspólnie na pizzę do "Piwnicy smaków" i razem świętowały swój sukces.

14 czerwca odbyło się podsumowanie całorocznego konkursu „Klasa z pasją”, którego celem jest integracja zespołów klasowych, kształtowanie umiejętności współdziałania i poczucia współodpowiedzialności oraz motywacja do osiągania przez uczniów jak najlepszych wyników w nauce czy zachowaniu. Stąd też stające w szranki zespoły musiały dbać o frekwencję, angażować się w bezinteresowną pomoc, zbierać pochwały, reprezentować szkołę w konkursach oraz zbierać zużyte nakrętki i baterie. Uczestniczące w konkursie klasy walczyły zawzięcie, jednakże po skrupulatnym podliczeniu punktów udało się wyłonić zwycięzców:

Kl. V-VII B - w kategorii szkoły podstawowej,
Kl. III A Gimnazjum - w kategorii gimnazjum, szkoły branżowej i zawodowej,
Kl. I-III C PDP - w kategorii szkoły przysposabiającej do pracy.


Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Dyrektora drobne upominki, a zwycięskie zespoły również możliwość ufundowanego przez Radę Rodziców wyjścia na lody lub pizzę. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy doskonałych wyników i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Nagrodzony został również Kamil Wirkus, który swoim zaangażowaniem w zbiórkę nakrętek i baterii dosłownie znokautował konkurencję.


14 czerwca odbył się finał konkursu fotograficznego ,,Ważka”, który miał na celu wykonanie zdjęcia w przyrodzie własnym telefonem komórkowym. Nagrody ufundowane przez Klinikę Kosma, Powiat Bytowski oraz Przedszkole "Słoneczne Stacyjkowo" otrzymali:

Miejsce 1. Daniel Cyra
Miejsce 2. Natalia Ostafij
Miejsce 3. Dominik Sieger

Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Stoltman, Oliwia Kuczkowska oraz Kamil Staszewski.

13 czerwca w naszej szkole odbył się "Dzień Integracji", na który zaprosiliśmy maluchy z zaprzyjaźnionych przedszkoli. W trakcie imprezy dzieci obejrzały przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu szkolnego teatrzyku "Raz, dwa, trzy", wzięły udział w zabawach plastycznych i sportowych oraz wesoło bawiły się na dmuchańcach. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko z popcornem i lodami oraz balonikami, z których tworzono różne kształty według życzenia dzieci.

Realizacja "Dnia Integracji" została dofinansowana ze środków Powiatu Bytowskiego.


W roku szkolnym 2018/2019 w grupach wychowawczych realizowano program „Żyję bezpiecznie i zdrowo”. Uczestnictwo w programie pomogło wychowankom przygotowywać się do codziennego, nie zawsze bezpiecznego świata. Służyło także lepszemu poznaniu siebie, a także swoich możliwości. W ramach programu zrealizowano zajęcia dla całej społeczności wychowanków: „Bezpieczna zima –bezpieczne ferie”, „Nie ufam obcym”, „Dzień bezpiecznego Internetu”, „ Bezpieczne wakacje”.


Ponadto przeprowadzono całoroczny konkurs wiedzy dotyczący następującej tematyki:

 • Bezpieczna droga do szkoły. Droga ewakuacyjna.

 • Zachowaj bezpieczeństwo w kontakcie ze zwierzętami. Bezpieczne ferie.

 • Bezpieczne zabawy w domu. Bezpieczeństwo w sieci

 • Bezpieczne zabawy na podwórku.

 • Ostrożnie z ogniem.

 • Zachowaj bezpieczeństwo-nie pal papierosów, -nie pij alkoholu.

 • Zachowaj bezpieczeństwo w lesie.


W dniu 12 czerwca podsumowano całoroczną pracę i wręczono laureatom konkursu nagrody.
Laureatami konkursu zostali:


Kategoria kart konkursowych A
I miejsce – Alicja Gierszewska 49 punktów
I miejsce – Natalia Nochowicz 49 punktów
I miejsce – Wiktoria Nochowicz 49 punktów
I miejsce – Szymon Kaszubowski 49 punktów
I miejsce _ Grzegorz Buszman 49 punktów
II miejsce – Wiktoria Mantaj 48 punktów
III miejsce – Mirosław Stoltman 46 punktów


Kategoria kart konkursowych B
I miejsce- Przemysław Stoltman 166 punktów
II miejsce – Alina Adamczyk 165 punktów
II miejsce – Agata Dallecka 165 punktów
II miejsce – Patryk Gawroński 165 punktów
III miejsce – Sandra Przygoda 164 punkty

W dniach 4-8 czerwca grupa naszych uczniów wraz z opiekunami spędziła czas w zaprzyjaźnionej szkole Bodelschwingschule w Hagen. Uczniowie brali udział w warsztatach muzycznych (podczas których zaśpiewali razem polskie i niemieckie piosenki oraz grali na bębnach i innych instrumentach muzycznych), sportowych, rękodzieła oraz wspólnie spędzali czas wolny. W Hagen i okolicach uczniowie byli w parku linowym, parku trampolin oraz na basenie. Zwiedzili także samo miasto Hagen, jak również okoliczne piękne miejscowości. Byli w Kolonii, zwiedzili przepiękną katedrę i płynęli statkiem po Renie. Wspólny czas zakończono grillem oraz dyskoteką, na której uczniowie świetnie się bawili. Pomimo barier językowych młodzież bez problemów się porozumiewała, a na koniec wszyscy bardzo się wzruszyli, gdyż po raz kolejny zawiązały się wspaniałe przyjaźnie i żal było wracać do domu

Program wymiany zorganizowany został przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Powiatu Bytowskiego.


12 czerwca w grupach wychowawczych odbył się apel z okazji pożegnania absolwentów oraz pani Grażyny Kosińskiej - szefowej kuchni. Samorząd grup wychowawczych przygotował inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie", a zespół wokalny zaśpiewał piosenki. Wychowankowie obejrzeli również prezentację o absolwentach.


7 czerwca o godz. 10.00 nasza placówka po raz czwarty wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie i pracownicy zebrali się na boisku szkolnym i wspólnie odczytali wiersz Karola Kulmaczewskiego pt. „Wakacje”, a później wypuścili do nieba kolorowe baloniki z napisem „Jak nie czytam, jak czytam – SOSW Bytów”. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” oraz ponad 2000 bibliotek w całym kraju. Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Akcja ma na celu odwrócenie ról: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta :)

W ramach tego wydarzenia podsumowano również całoroczną akcję „5 minut głośnego czytania”, podczas której raz w miesiącu wszyscy uczniowie, wspólnie z nauczycielami, odczytywali wybrany wiersz, nawiązujący do bieżących wydarzeń, uroczystości lub świąt.


6 czerwca uczniowie klasy III-V b, V-VII b i V-VI a wybrali się do kręgielni "WIRAX" w Tuchomiu. Uczniowie podróżowali autobusem kursowym PKS i samodzielnie kupili sobie bilety, a także zostali skontrolowani przez rewizorów biletów. W kręgielni odbyła się zacięta rywalizacja na kilku torach, uczniowie mogli również skorzystać z innych gier, np. cymbergaja. Po zabawie wszyscy posilili się pyszną pizzą i lodami na przyparafialnym placu rycerskim, udostępnionym przez księdza Franciszka Pudelskiego.


Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Spędzamy wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc więc ograniczyć zagrożenia, w dniu 6 czerwca w grupach wychowawczych odbyły się zajęcia pt. „Bezpieczne wakacje”. Podczas zajęć wychowankowie obejrzeli film animowany pod tym samym tytułem, następnie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w domu, w górach i nad wodą. Podczas pracy w grupach wypełniali karty pracy z wykreślanką, a z rozsypanki wyrazowej układali „rady na wakacje”, rozwiązywali również krzyżówkę, której hasło to: Wakacje. Przypomniano także numery alarmowe. Na zakończenie zajęć wspólnie zaśpiewano wakacyjne piosenki „Lato, lato” i „Niech żyją wakacje”.

6 czerwca nasi młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Parchowie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i cieszymy się, że spektakl spodobał się mieszkankom Domu, które bardzo serdecznie nas przyjęły.

6 czerwca br. Przedszkolaki miło spędziły czas na placu zabaw nad Jeziorem Jeleń


Piękna słoneczna pogoda oraz bardzo dobre humory sprawiły, ze popołudniowy czas 4 czerwca upłynął bardzo miło. Dzień Dziecka w terenie był radosnym i kolorowym świętem. Nie brakowało atrakcji i każdy mógł sobie wybrać coś dla siebie. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci waty cukrowej, soków i słodyczy. W promieniach gorącego słońca wspaniale wyglądały bańki mydlane, puszczane przez dzieci na zakończenie sportowych zmagań. Świętowanie w terenie pozostawi dawkę pozytywnej energii w każdym uczestniku i na długo pozostanie w ich pamięci.

30 maja odbył się Mini Playback Show, zorganizowany przez Samorząd Grup Wychowawczych. W imprezie uczestniczyli liczni wykonawcy, którzy zaprezentowali wysoki poziom prezentowanych utworów. W związku z tym wyłonienie zwycięzców okazało się bardzo trudne.

Ostatecznie wśród nagrodzonych wychowanków znaleźli się:

I miejsce - Mirosław Stoltman oraz Kamil Kreft
II miejsce - Joanna Kleinszmidt
III miejsce - Jacek Dallecki
Wyróżnienie - Alina Adamczyk

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Uczniowie klas V-VIIb, III-Vb i V-VIa uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Wesoły ogródek". Zajęcia odbyły się w Centrum Ogrodniczym "Treder" w Bytowie, a prowadzili je przedstawiciele firmy "Legutko", sprzedawcy nasion i preparatów ogrodniczych. Uczniowie w czasie zajęć przypomnieli sobie podstawowe wiadomości na temat budowy roślin, utrwalili wiedzę o pielęgnacji roślin doniczkowych i warzyw, a następnie każdy posadził cebulkę kwiatową.


Trudno uwierzyć, ale za nami już osiemnasta edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy. Tegoroczny finał miał miejsce 29 maja, a swoją tematyką nawiązywał do hasła roku - "Dzieci w sieci". Zadania konkursowe, choć dotyczyły zagadnień bliskich zainteresowaniom uczniów - nowoczesnych technologii, globalnej sieci internetowej oraz cyberzagrożeń, niejednokrotnie przysporzyły uczestnikom trudności. Niemniej zaangażowanie i wiedza uczniów została doceniona, bowiem spośród czterech konkurujących drużyn aż trzy zajęły ex aequo 1. miejsce.


Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco.
1. miejsce - SOSW Malbork, SOSW Starogard Gdański i SOSW Bytów
2. miejsce - SOSW Słupsk

Osiemnasta edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy była szczególna, nie tylko ze względu na swoją "pełnoletność". Otóż, po zakończeniu rywalizacji, szkolny teatrzyk "Raz, dwa, trzy" zaprezentował premierowo spektakl "Jaś i Małgosia", który spotkał się z ogromnym uznaniem przybyłych gości.


Wszystkim uczniom zaangażowanym w to wyjątkowe wydarzenie - uczestnikom konkursu i aktorom - serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu.


Dzieci z przedszkola "Bajka" odwiedziły naszą grupę przedszkolną, wspólnie bawiły się i oglądały wystawę prac plastycznych naszych maluchów.


27 maja wychowankowie grup wychowawczych mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie uczniów szkoły muzycznej w Bytowie, który odbył się w sali portretowej bytowskiego zamku. Gościnnie wystąpili również uczniowie szkoły muzycznej w Kartuzach. Młodzi artyści zaprezentowali muzykę rozrywkową. Można było między innymi usłyszeć popularne utwory ze znanych filmów, np. „Amelia", „Piękna i Bestia", „Moon River" czy „Śniadanie u Tiffany`ego ". Gratulujemy młodym artystom talentu i artystycznych osiągnięć. Podziwiamy ich zapał, pracę i dziękujemy Pani Dyrektor szkoły muzycznej za zaproszenie i pięknie spędzone chwile ze sztuką.


Reprezentacja grup wychowawczych w składzie:

 • Patryk Gawroński

 • Patryk Gierszewski

 • Adam Mielewczyk

 • Przemysław Stoltman

wzięła udział w IV Pomorskim Turnieju Gier Planszowych w Tczewie.
Wychowankowie startowali w trzech kategoriach gier planszowych: chińczyk, warcaby, "4 w linii"

i zajęli następujące miejsca:
Warcaby:
- Adam Mielewczyk - III miejsce
- Patryk Gierszewski - IV miejsce
Chińczyk:
- Patryk Gawroński - II miejsce
"4 w linii":
- Przemek Stoltman - IV miejsce

W dniach 13 – 15 maja klasa III gimnazjum uczestniczyła w biwaku survivalowym w Runowie. Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w domkach campingowych. Kiedy się rozpakowaliśmy i zjedliśmy obiad, pan Kamil zabrał nas na most tybetański, tzn. linę zawieszoną na wysokości ok. 7 m, którą wszyscy pokonaliśmy. Zuzia i Daniel zaatakowali nawet kilkunastometrowe drzewo, Daniel dotarł prawie na sam szczyt. W międzyczasie gotowaliśmy herbatę z pokrzyw i uczyliśmy się krzesać ogień. Po kolacji też czekały nas atrakcje. Można było ćwiczyć swoją sprawność w strzelaniu z wiatrówki i wchodzeniu na skrzynki po pepsi, które wchodząc, sami układaliśmy jedna na drugiej. Mistrzem wchodzenia na skrzynki okazała się Zuzia, wspięła się na 17 skrzynek. Później rozpaliliśmy ognisko, żeby nie zmarznąć i przy okazji upiekliśmy kiełbaski.
Następny dzień minął pod znakiem zajęć survivalowych w lesie, które rozpoczęły się krótkim kursem maskowania. Spacer w głąb lasu zakończyliśmy wyjściem na orientację. Niestety nie posłuchaliśmy Pawła i Daniela i poszliśmy dłuższą drogą. Na szczęście udało nam się nie zabłądzić w lesie. Po obiedzie wróciliśmy do lasu, gdzie pokonywaliśmy rzekę przechodząc po linie, budowaliśmy szałasy i przeprowadziliśmy kilka bitew o flagę. Po kolacji pan Kamil zabrał nas na ściankę wspinaczkową, ale niestety nie wszyscy mieli już siły się na nią wspinać. Ekstremalne zajęcia niektórzy przypłacili bolesnymi zakwasami. Wieczór zakończyliśmy przy ognisku, jedząc kiełbaski i śpiewając przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej.
Kolejny dzień był dniem wyjazdu. Po śniadaniu spakowaliśmy bagaże i poszliśmy posłuchać historycznych opowieści o pałacu i terenach, na których biwakowaliśmy. Na koniec każdy z nas otrzymał drobny upominek. Biwak zakończyliśmy kiełbaskami z grilla. Pełni wrażeń i przeżytych emocji wróciliśmy do domów. Biwak baaaaardzo nam się podoba
ł.

W ramach zajęć warsztatowych uczniowie szkoły branżowej przygotowali filmik na podstawie wiersza Stanisława Janke pt. „Żnija", wykorzystując technikę animacji poklatkowej. Pracując nad powstaniem animacji o żmii, która w drodze na ślizgawkę zapomniała o swoich nóżkach i musiała ślizgać się na brzuchu, odkrywali ciekawe aspekty literatury, kultury i tradycji kaszubskiej, łącząc je ze współczesnością i technologią.


Warsztaty realizowane były przy wsparciu Powiatu Bytowskiego.

https://www.facebook.com/soswbytow/videos/822938684753906/


W dniach 20 - 24 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole młodzież i nauczycieli z Sonderpädagogischen Förderzentrums "Klaus Störtebeker" Bergen auf Rügen. Uczestnicy wymiany wzięli udział m.in. w wycieczce do Gdańska oraz Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, warsztatach artystycznych, kulinarnych i tanecznych, treningu zumby, zajęciach sportowych i integracyjnych oraz bardzo wyczekiwanej przez młodzież dyskotece. Czas pożegnania nadszedł zdecydowanie zbyt szybko, ale pozostaną nawiązane znajomości i przyjaźnie.


Program wymiany zorganizowany został przy wsparciu Polsko-Niemieckiej
Współpracy Młodzieży oraz Powiatu Bytowskiego.


23 maja zespół kaszubski „Bómki” wziął udział w Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w Bytowskim Centrum Kultury. Wśród pięknych występów grup z całego powiatu bytowskiego również nasi tancerze – z ogromną energią i radością - zaprezentowali układ tańców kaszubskich i wytańczyli pierwsze miejsce w swojej kategorii.

22 maja uczniowie wybrali się do Parku Edukacyjnego w Tuchlinie. Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne zaskakujących atrakcji. Te atrakcje to m.in. egzotyczne papugi, niesamowite gady, a wśród nich największe węże świata, a także liczne gatunki skorpionów oraz pająków. Dużą atrakcją dla maluchów była zagroda z królikami i świnkami morskimi, które można było pogłaskać i nakarmić. Podczas wizyty w Parku uczestnicy wycieczki skorzystali z opieki przewodnika, dzięki czemu nie tylko oglądali zwierzaki, ale również dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat, a nawet mogli dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami. Kolejną atrakcją w Parku była wystawa akwarystyczna prezentująca bogactwo fauny i flory jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Akwarium liczy sobie aż 20 tys. litrów pojemności. Po zwiedzaniu dzieci udały się na ognisko, gdzie posiliły się pysznymi kiełbaskami. Chętni pobawili się na placu zabaw i pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do Bytowa.


Wyjazd został zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Nasi najmłodsi podopieczni wybrali się do Bytowskiego Centrum Kultury, aby obejrzeć spektakl pt. „Rajska wyspa”. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg przedstawienia. Wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady segregowania odpadów oraz to, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Wybrani widzowie zostali zaproszeni na scenę, aby pomóc aktorom upiększać scenografię.22 maja nasze uczennice wzięły udział w chojnickim "Święcie muzyki" - tegoroczny festiwal przypomniał przeboje szalonych lat osiemdziesiątych. Bohaterami imprezy są wszyscy wykonawcy, którzy pilnie ćwiczą, a potem prezentują swe zdolności wokalne na scenie, wspaniale się przy tym bawiąc.

20 maja nasi uczniowie wzięli udział w rekonstrukcji "marszu na Bytów z 1920 r.", którego celem było złożenie przez Kaszubów z pobliskich wsi petycji dotyczącej przyłączenia ich ziem do odradzającej się Polski.


13 maja wychowankowie II i III grupy wzięli udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych z psami na terenie Ośrodka leczenia agresji - Hotelu dla Psów. Zajęcia miały na celu rozwijanie empatii wobec zwierząt, a w szczególności zapoznanie się z prawidłowym podejściem do psów różnych ras.


14 maja uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Słupska. W trakcie wyjazdu obejrzeli w kinie film pt. „Kraina cudów", zjedli ciepły posiłek w jednym z fast foodów, a chwilę wolnego czasu przeznaczyli na małe zakupy w galerii handlowej. Wyjazd miał charakter integracyjny, gdyż wzięli w nim uczniowie czterech różnych klas, którzy na co dzień spotykają się najczęściej na szkolnych korytarzach. Radosne nastroje i pozytywne komentarze potwierdziły, że wyjazd okazał się bardzo udany.10 maja tancerze zespołu kaszubskiego "Bómki" i uczniowie szkoły branżowej wybrali się do Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, gdzie zwiedzili wystawę pokonkursową Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży. Podziwiając wykonane przeróżnymi technikami prace małych i starszych artystów, uczniowie mogli się przekonać, jak ogromne jest bogactwo kultury i tradycji kaszubskiej.


8 maja nasza uczennica Basia Berżał uroczyście obchodziła swoje osiemnaste urodziny. Był tort z fajerwerkiem, wspaniałe życzenia od kolegów i koleżanek, drobne upominki i wspólna zabawa. Życzymy Basi wielu radosnych chwil w jej - już dorosłym - życiu.


8 maja odbyło się podsumowanie konkursu geograficznego pt. ,,Najpiękniejsze miasta świata''. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły branżowej przez osiem tygodni odpowiadali na pytania, korzystając z różnych źródeł informacji. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów, ale tylko 4 dotrwało do końca. Wszyscy uczniowie zdobyli wymaganą liczbę punktów i zgodnie z regulaminem otrzymali ocenę celującą z geografii, pochwałę z zachowania, dyplom i nagrodę.


Oto wyniki konkursu:
I miejsce -Iwona Skowronek
I miejsce- Dominik Weiner
II miejsce- Fryderyk Klaman
III miejsce -Anna Szczegielniak

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!


XIX integracyjny konkurs edukacyjny „Wielkanocne palmy i pisanki”. 15 kwietnia w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych odbyło się podsumowanie 19. edycji konkursu „Wielkanocne palmy i pisanki”. Jak co roku, o tytuł najpiękniejszych walczyło kilkaset oryginalnych prac wykonanych indywidualnie i grupowo różnorodnymi technikami przez dzieci ze szkół powiatu bytowskiego. Coroczny konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Dzieci Europy w Bytowie, jest najlepszą sposobnością, aby wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Tygodniu wychowankowie Ośrodka przekazują wszystkie ozdoby pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bytowie, którzy nie mają możliwości spędzania Świąt Wielkiej Nocy w rodzinnych domach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwoju talentu plastycznego.

Projekt współfinansowany przez Gminę Bytów14 kwietnia nasza placówka wzięła udział w XVII Wiosennych Targach Prac Osób Niepełnosprawnych "Wielkanocny Zając".


W dniach od 1 do 5 kwietnia 2019 roku w placówce odbyła się trzecia edycja tygodnia ekologicznego pod nazwą "Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”. Każdego dnia miało miejsce inne działanie proekologiczne. Pierwszego dnia odbył się apel informacyjny połączony z głośnym czytaniem wiersza pt. ,,Apel do ludzi” oraz prezentacją filmu ,,Pan Sprzątalski w Porządkowie”. Dzień drugi był dniem ilustrowania haseł ekologicznych. Tego dnia uczniowie wykonywali plakaty o tematyce ekologicznej, a następnie eksponowali je na drzwiach wejściowych do sal lekcyjnych. Plakaty te zdobiły szkołę przez cały tydzień ekologiczny. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie banerów i haseł ekologicznych oraz rekwizytów, które wykorzystane zostały w czasie happeningu ekologicznego. Kolejny dzień stał pod znakiem happeningu ekologicznego. O godzinie 10.00 wyruszyliśmy sprzed szkoły, aby przemaszerować ulicą 1 Maja, Kościuszki, Styp-Rekowskiego i powrócić do szkoły, gdzie na uczestników czekał pyszny poczęstunek. Było nas widać i słychać, bo byliśmy dużą, kolorową i głośną grupą, która domagała się czystego powietrza, ochrony zwierząt, poszanowania środowiska i dbałości o naszą Ziemię. W ostatnim dniu dokonano podsumowania całotygodniowych działań. Tego dnia uczniowie obejrzeli prezentację w formie fotomigawki i otrzymali ekologiczne upominki. Uczniowie, przy okazji świetnej zabawy, chętnie brali udział we wszystkich działaniach. Wykazali się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia. Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Wraz z nastaniem wiosny ruszyły prace w naszym szkolnym ogródku. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali podłoże oraz wyznaczyli grządki. Teraz czekamy na pierwszych małych ogrodników, by obsiali wyznaczone dla nich zagonki.


Jak zachować się w sytuacji spotkania z osobą obcą – tego dowiedzieli się wychowankowie grup wychowawczych podczas zajęć, które odbyły się 4 kwietnia. Wstępem do zajęć był film z kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz ich własne. Podczas pracy w grupach wychowankowie odpowiadali na pytania: kto to jest osoba obca, komu można udostępniać dane osobowe oraz komu można otwierać drzwi w sytuacji, gdy nie ma nikogo w domu. Wspólnie opracowano zasady, o których należy pamiętać.


A oto one:

 • NIE ROZMAWIAMY Z NIEZNAJOMYMI,

 • NIE PRZYJMUJEMY PREZENTÓW I SŁODYCZY OD NIEZNAJOMYCH,

 • NIE ODDALAMY SIĘ OD RODZICÓW,

 • NIE OTWIERAMY DRZWI OBCYM,

 • NIGDZIE NIE CHODZIMY SAMI Z NIEZNAJOMYMI,

 • MÓWIMY O ZDARZENIU RODZICOM I OPIEKUNOM,

 • UNIKAMY ODLUDNYCH MIEJSC,

 • NIE WSIADAMY DO OBCEGO SAMOCHODU,

 • JEŚLI TRZEBA – WZYWAMY GŁOŚNO POMOCY!


Podsumowując zajęcia, obejrzano bajkę „O wilku i siedmiu koźlątkach”, a na zakończenie, z okazji Dnia Marchewki, wszyscy uczestnicy otrzymali marchewki do schrupania.2 kwietnia w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasza placówka aktywnie włączyła się w tę akcję - przedszkolaczki poprzez integracyjne zabawy, a dzieci z klas młodszych szkoły podstawowej biorąc udział w przemarszu na bytowski rynek z niebieskimi balonikami.


2 kwietnia wychowankowie II grupy wychowawczej relaksowali się w kompleksie basenowym "Nimfa". Chłopcy aktywnie spędzali czas w wodzie, pływając i grając w piłkę wodną. Ponadto korzystali ze zjeżdżalni wodnych i odpoczywali pod "palmami".Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla podopiecznych Azylu w Przyborzycach. Akcja pod nazwą "Pełna miska dla schroniska” pokazała, że naszym uczniom nie jest obojętny los bezdomnych, skrzywdzonych zwierząt i są gotowi nieść im pomoc. 28 marca odwiedziliśmy Azyl i przekazaliśmy nie tylko karmę, ale też koce i akcesoria dla psów i kotów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. Może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W schronisku na miłość i własny dom czeka wiele skrzywdzonych, samotnych psiaków.
Akcja zakończona! Dziękujemy!!!
30 marca nasza placówka, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, już po raz czwarty aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Uroczyste otwarcie obchodów tradycyjnie odbyło się poprzez wypuszczenie do nieba niebieskich baloników na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizują to, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie. Nasi tegoroczni prelegenci to doświadczeni specjaliści: Małgorzata Orkisz – optometrysta, która poprowadziła wykład i warsztaty dotyczące problemów wzrokowych u dzieci ze spektrum autyzmu, a także Sonia Knozowska – surdologopeda, neurologopeda, która przybliżyła zagadnienia związane z wczesną diagnozą i terapią zaburzeń autystycznych.
Wyjątkowym gościem był Maciej Pawlus - student fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze zdiagnozowanym ASD oraz jego rodzice, którzy, w oparciu o własne doświadczenia, przybliżyli tematykę tożsamości osoby z autyzmem oraz strategie uczenia umiejętności społecznych osób z ASD - od dziecka do dorosłości.Uczestnicy mieli możliwość uzyskania specjalistycznych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty EEG Biofeedback. Wylosowano również bezpłatne diagnozy ADOS-2, które zostaną przeprowadzone w ustalonym, dogodnym dla zainteresowanych terminie.
Podczas wydarzenia goście mogli zakupić literaturę specjalistyczną z Grupy Wydawniczej "Harmonia". Bogaty księgozbiór w tym zakresie posiada również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Bytowie, która serdecznie zaprasza rodziców i nauczycieli do swojej nowej siedziby przy ul. Wąskiej 12.W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przyłączyliśmy się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem budynek szkoły został podświetlony na niebiesko.
Serdecznie dziękujemy za ogromne wsparcie i pomoc Firmie Eko-Color Sp. z o.o. z Bytowa oraz Panu Zygmuntowi Dyksowi, a także wolontariuszom z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie za włączenie się w organizację zajęć dla dzieci.


IV Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Zapraszamy do przeglądania fotorelacji:
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1238643672966684

W grupach wychowawczych odbył się kolejny Turniej Tenisa Stołowego. Rozegrano 32 zacięte mecze, w których wyłoniono najlepszą trójkę. Mistrzowie otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy - słodkie upominki.


Najlepsza trójka to:

1. Patryk Gawroński
2. Radosław Cysewski
3. Mateusz Kowalczuk


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzili: ksiądz Marek, ksiądz Robert oraz ksiądz Adam z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytowie. Składamy serdeczne podziękowania za prowadzenie nas na drodze do przeżywania wielkiej Tajemnicy Zmartwychwstania, a także za podarunek od księdza Roberta – przemiłą Pandę, która przypomina nam o mocy modlitwy, a jednocześnie stała się już najmilszą i najchętniej przytulaną szkolną maskotką.
28 marca zespół tańca kaszubskiego ,,Bómki" wziął udział w X Pomorskich Spotkaniach Tanecznych, które odbyły się w Teatrze "Grom" w Gdyni. Podczas przeglądu swoje umiejętności zaprezentowało 12 zespołów z całego województwa pomorskiego. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i statuetki, a uroczystym podsumowaniem spotkania był jubileuszowy tort i poczęstunek.

22 marca uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych klasy III-V B i klasy V-VII B uczestniczyli w zajęciach warsztatowych o tematyce wielkanocnej w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. Wszyscy samodzielnie wykonali palmy wielkanocne z różnych gałązek i bukszpanu, przyozdobione kwiatkami z kolorowej krepy. Dużą frajdę sprawiło dzieciom malowanie jajek ugotowanych w łuskach cebuli.


Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bytowie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, już po raz czwarty zapraszają na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które odbędą się 30 marca 2019 (sobota) w budynku SOSW w Bytowie przy ul. Styp-Rekowskiego 2a. W tym dniu od godziny 9:00 zaplanowaliśmy spotkania informacyjne i wykłady dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i terapeutów, a także atrakcje dla dzieci pod okiem specjalistów. Do współpracy zaprosiliśmy terapeutów z wieloletnim stażem i doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi z autyzmem. Osoby zainteresowane będą też miały możliwość uzyskania bezpłatnych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny, nie jest wymagana rejestracja. Zapewniamy profesjonalną opiekę i zabawę dla dzieci pod okiem specjalistów. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 598222589.


Podczas obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu będzie możliwość zakupu książek z Grupy Wydawniczej „Harmonia”.

Wykłady poprowadzą:

1. „Problemy wzrokowe u dzieci ze spektrum autyzmu.”
Mgr Małgorzata Orkisz - optometrysta
Prelegentka ukończyła kierunek Optometria na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2011 roku. Stale poszerza wiedzę i pogłębia doświadczenie, żeby jak najlepiej pomagać pacjentom mającym problemy ze wzrokiem. Uczestniczy w wielu konferencjach optometrycznych i szkoleniach z zakresu terapii wzrokowej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Zajmuje się badaniem oraz ćwiczeniem wzroku, a także wieloma problemami wzrokowymi takimi jak niedowidzenie, zez czy podwójne widzenie. Diagnozuje funkcje wzrokowe i określa:


• czy praca wzroku nadmiernie obciąża koncentrację?
• czy można poprawić funkcjonowanie wzroku?
• jak problemy wzrokowe utrudniają naukę oraz pracę?
• co można zrobić, aby usprawnić wzrok i zmniejszyć dyskomfort?


2. „Ja, czyli kto? Tożsamość osoby z autyzmem.”
Maciej Pawlus z Rodziną
Prelegentami będą Maciej Pawlus - student fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze zdiagnozowanym ASD oraz jego Rodzina. Wystąpienie dotyczyć będzie najlepszych strategii uczenia umiejętności społecznych osób z ASD - od dziecka do dorosłości.


3. „Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych” - wykład z elementami warsztatowymi
Mgr Sonia Knozowska – surdologopeda, neurologopeda
Prelegentka jest absolwentką filologii Uniwersytetu Śląskiego, logopedą, surdologopedą, neurologopedą. Ukończyła kurs szkoleniowy Metody Tomatisa, kurs I stopnia Integracji Sensorycznej, warsztaty logorytmiczne; uczestniczy w szkoleniach dotyczących pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi. Od 2011 roku pracuje Metodą Krakowską.


Impreza organizowana jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


21 marca przywitaliśmy radośnie WIOSNĘ!!!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1232278303603221

oraz filmu, który powstał z okazji I Dnia Wiosny:
https://www.youtube.com/watch?v=9ae41JtViN8&fbclid=IwAR2FHuUF3ULaExUAExrr9hbk7pymLvTEviMrILhJMsoTwmCe-5lrfG2Mf5I


___________________________________

12 marca uczniowie klasy Ib i lc zwiedzili dwie wystawy: "Wołodia Drozd i jego malarstwo sakralne" oraz "W Bytowie się zaczęło" autorstwa Krzysztofa Kloskowskiego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zbiory prezentowane w gościnnych murach Muzeum Zachodniokaszubskiego.


Nasze przedszkolaczki wybrały się z wizytą do swoich rówieśników z Przedszkola nr 1


Dziewczęta z III grupy wychowawczej w tym roku Dzień Kobiet świętowały w nieco późniejszym terminie -11 marca. Jak przystało na ten dzień, musiało być słodko, smacznie i wesoło. Tak też było. Dziewczęta miło spędziły czas, tradycyjnie już w kawiarni, przy pysznych lodach, innych deserach i słodkich napojach. Dziękujemy kawiarni PAUZA i serdecznie pozdrawiamy.
11 marca obchodziliśmy w kl. lc dziesiąte urodziny Dominika. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście z życzeniami i prezentami. Wszyscy śpiewali "Sto lat", gdy Dominik zdmuchnął świeczki. Następnie dzieci bawiły się z postaciami z bajek.

STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM
„POMÓŻ MI”


OGŁASZA ZAPISY NA ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ W RAMACH PROJEKTU:
„SENSORYCZNIE WSZYSTKO GRA” –
WYSPECJALIZOWANE ODDZIAŁYWANIA W PROCESIE REHABILITACJI DZIECKA
METODĄ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
ZADANIE REALIZOWANE JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY BYTÓW

OSOBA DO KONTAKTU MAJA PORAŃSKA - JERECZEK, TEL. 693 641 798

Uczniowie klasy VI C i oddziału rewalidacyjno - wychowawczego wspólnie świętowali Dzień Kobiet.

Wiodącym tematem tegorocznego karnawału w naszej szkole był "Bal piżamowca", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło jednak tradycyjnych strojów karnawałowych: księżniczek, policjantów, wróżek i Indian. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych konkursów, a także wybrano króla i królową balu. Jak przystało na "Bal piżamowca", królem i królową zostały dzieci przebrane w piżamki. Julce i Rafałowi gratulujemy wygranej, a rodzicom dużej inwencji twórczej.


25 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel, w czasie którego uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego. Przedstawiono także filmy o powstaniu języka polskiego oraz o polszczyźnie jako języku słowiańskim. Po prezentacji uczniowie w wesołej atmosferze rozwiązywali zagadki językowe, a zwycięzcy otrzymali słodki upominek. To była świetna zabawa! Klasy otrzymały także zadanie, aby do końca dnia napisać wesoły wierszyk o naszej szkole. Wszystkich uczestników nagrodzono. Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.25 lutego w grupach wychowawczych został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Utrzymanie czystości daje wiele radości”. I miejsce zajął Grzegorz Buszman, II – Alina Adamczyk, a III – Mirosław Stoltman. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy wyróżnienia i upominki. Gratulujemy!7 lutego klasa IB i IC odwiedziła interaktywną wystawę plenerową, eksponowaną na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bytowie. Wystawa ta to jeden z elementów „Kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza“, realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ekspozycja składa się z trzech dużych brył, na których zamontowane zostały interaktywne gry i zabawy. Wszystko po to, aby edukować w sposób ciekawy i niebanalny. Wystawa w prosty sposób tłumaczy trudne zjawiska przyrodnicze, mając na celu podniesienie świadomości ekologicznej i ukazanie, jak rozsądnie korzystać z kurczących się na świecie zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza oraz jak postępować z odpadami, aby odzyskać część surowców.

Przewodnikiem po ekspozycji jest sympatyczna rodzina Pomorskich.

"Bezpieczna zima – bezpieczne ferie" – tak brzmiał temat zajęć w grupach wychowawczych, które odbyły się 7 lutego. Wychowankowie dowiedzieli się, że zima jest wspaniałą porą roku, podczas której można bawić się i uprawiać sporty zimowe, ale również tego, że zimowe zabawy i sporty mogą być niebezpieczne. Głównym przesłaniem zajęć było hasło „Ten się zimą wesoło bawi, kto bawi się bezpiecznie”. Wychowankowie aktywnie sprawdzili swoją wiedzę, uczestnicząc w quizie oraz rozwiązując krzyżówkę, której hasło dla wychowanków było informacją że „Już ferie zimowe”. Wspólnie opracowano kodeks postępowania w czasie zimy.

Kodeks postępowania w czasie zimy:
1. Zjeżdżaj na sankach w miejscach położonych daleko od jezdni.
2. Baw się wesoło pod opieką osoby dorosłej.
3. Ślizgaj się na specjalnie przygotowanych ślizgawkach.
4. Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
5. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami.
6. Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomymi.
7. Ubieraj się ciepło - chroń głowę i ręce.
8. Bądź widoczny na drodze - noś opaski odblaskowe lub kamizelki.
Na zakończenie zajęć Czarodziej Krystian sporządził „Czarodziejski napój”, który wypili wszyscy uczestnicy zajęć. A oto przepis na ten napój:
Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę
I już nie wejdziesz na zamarzniętą rzeczkę.
Gdy wyobraźni trzy łyżki odliczysz
Ominiesz górki w pobliżu ulicy.
Dodając kubek rozwagi i miodu,
Nie przypniesz sanek do samochodu.
Wszystko przyprawisz szczyptą uwagi,
A nie rzucisz śnieżką w twarz kolegi.
Wypij napoju dwie filiżanki,
Resztą poczęstuj wszystkie koleżanki.
Przepis wspaniały, działa błyskawicznie,
Bawiąc się świetnie, zachowasz ZDROWIE I ŻYCIE.5 lutego wychowanki i wychowankowie grup wychowawczych II i III uczestniczyli po raz kolejny w koncercie z cyklu "Muzyka na zamku'' w sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Tym razem studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku zabrali nas w świat musicali. Przy akompaniamencie fortepianu pana Andrzeja Sienkiewicza, panie: Ewelina Machlewska i Agata Walczak oraz pan Wojciech Dolatowski zaprezentowali popularne utwory z różnych musicali, między innymi "Pięknej i Bestii". Przepiękny śpiew oraz doskonały akompaniament artystów dostarczył nam wiele radości. Dziękujemy za miłe doznania i piękne przeżycia.


5 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w tym roku realizowane były pod hasłem „Działajmy razem”. Nasza placówka włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchody DBI były realizowane w szkole oraz w grupach wychowawczych poprzez wykonanie różnorodnych zadań dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Przygotowana została tematyczna gazetka, na której zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Uczniowie zostali zaproszeni na okolicznościowy apel, w trakcie którego, podczas prezentacji „Ambasador bezpiecznego Internetu”, dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy kierować się podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie oraz poznali reguły stosowania netykiety. W kreatywny i aktywny sposób określali korzyści i niebezpieczeństwa płynące z sieci. Dowiedzieli się, co to są dane osobowe i w jaki sposób należy je chronić. Szczególną uwagę zwrócono na problemy związane z cyberprzemocą i hejtem, a także ukazano sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas zajęć i prezentacji uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Po spotkaniu każdy, kto chciał zostać ambasadorem bezpiecznego Internetu, otrzymał plakietkę: „Dzień Bezpiecznego Internetu. Biorę udział”. Działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu będą kontynuowane podczas zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, a także poprzez pogadanki i burze mózgów dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy.


31 stycznia uczniowie klasy I i II szkoły branżowej spotkali się z adwokatem, panem Pawłem Szmurło. Prawnik udzielał odpowiedzi na wcześniej zadane pytania, które nurtują naszych uczniów. W trakcie spotkania okazało się jednak, że tych trudnych pytań jest znacznie więcej. Na wszystkie pan Paweł udzielił uczniom wyczerpujących odpowiedzi. Dziękujemy


30 stycznia w grupach wychowawczych odbył się bal karnawałowy. Organizatorzy zadbali o świetną muzykę, konkursy z nagrodami, a przede wszystkim - o rewelacyjną atmosferę. Wychowawcy zaś pomogli wychowankom w przebraniu się za ulubione postacie. Wychowankowie bawili się wyśmienicie i już zapowiedzieli, że czekają na kolejne zabawy. Przed sekcją kulturalno- rozrywkową więc sporo wyzwań, aby sprostać ich oczekiwaniom.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego