Wydarzenia w I semestrze - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia w I semestrze

Po ciężkiej pracy nadchodzi czas na odpoczynek!!! Zaczynamy FERIE!!!

Kilkakrotnie już pisaliśmy o tym, jak ciekawie spędzać czas wolny. Przypominamy nasze motto: „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”. Zaplanujmy i spędźmy te dni wolne tak, by maksymalnie wypocząć i zregenerować siły na kolejny semestr. Przypominamy: leżenie przed TV sprawia, ze bolą nas oczy i kręgosłup. Czas z komputerem i komórką to czas, w którym tracimy poczucie rzeczywistości. Kontakt ze znajomymi niech nie będzie tylko pogaduchami przez facebook. Nasza klasa przez te dwa tygodnie nie zniknie z Internetu. Zatem zachęcamy do spacerów, zjazdów na sankach ewentualnie nartach, czasu z ciekawą książką a przede wszystkim - spędzania wspólnego czasu ze znajomymi. Czas przy grze planszowej czy zwyczajnych kartach sprawia tyle radości, że często wieczoru jest za mało dla graczy. Pamiętajcie jednak, że zabawa zabawą a bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przeglądając zasoby Internetu, zwróciłyśmy uwagę na pewną prezentację o bezpieczeństwie, więc polecamy ją Waszej uwadze.


Życzymy Wam atrakcyjnych i miłych, a zarazem bezpiecznych ferii.
Redaktorki Strony Internetowej: Panie Asia i Krysia.


 
 

20 grudnia 2013 roku w Ośrodku odbyły się Jasełka oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dotyczącego Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie z klas gimnazjalnych oraz zespołów edukacyjno – terapeutycznych przedstawili historię Bożego Narodzenia, a lektorzy cytowali  fragmenty Pisma Świętego. Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali kolędy, które uświetniły występy młodych aktorów. Po części artystycznej pani Lucyna Orzechowska przedstawiła wyniki konkursu plastycznego. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy, a pozostali uczestnicy biorący udział w konkursie - drobne upominki.  


18.12.2013 roku klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią Lidią Pietrulewicz zorganizowała wigilię, na którą zaproszono rodziców, Panią Dyrektor i Pana Dyrektora.   Mamy upiekły ciasto, a uczniowie pięknie zastawili stół i udekorowali ozdobami świątecznymi klasę. Niezmiernie miłym akcentem były karteczki z miłymi wpisami, które znalazły się pod wszystkimi talerzami, np. jesteś wspaniały, jesteś super dziewczyną, jesteś dobry, jesteś miła.. Wychowawczyni Lidia Pietrulewicz przywitała zaproszonych gości, a  Następnie  przeczytała życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia od księdza z parafii Kołczygłowy, który przysłał opłatek wigilijny przez ucznia naszej szkoły, który jest ministrantem oraz przypomniała życzenia świąteczne składane przez papieża Jana Pawła II. Później wszyscy śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne.                        


19 grudnia 2013 roku członkowie Koła Turystycznego wzięli udział w Zimowym Rajdzie Rowerowym. Był już to drugi rajd kończący stary rok. Tym razem nie było śniegu. Uczestnicy Rajdu przejechali 24 km trasę z Bytowa do Soszycy, przez Pomysk Duży i Mały. Tam spędzili czas przy ognisku i zadowoleni wrócili do Bytowa.


Rajd odbył się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Bytowie

W dniach 13 – 16 grudnia 2013 roku 15 podopiecznych Stowarzyszenia "Pomóż mi" wraz z opiekunami uczestniczyło  w wycieczce do Torunia. Podążając „Śladami Kopernika” zwiedzili Dom Mikołaja Kopernika, Planetarium oraz Starówkę. Wzięli udział w zajęciach wypieku pierników toruńskich. Jako zapaleni turyści zwiedzili Muzeum Tony Halika. W trakcie zwiedzania Muzeum Etnograficznego przyjrzeli się dawnym zwyczajom życia codziennego oraz spędzania Świąt Bożego Narodzenia przez ludność Kujaw. Atrakcją wycieczki w czasie rajdu pieszego „Brzegiem Wisły” było podziwianie nowego mostu, który został oficjalnie otwarty 8 grudnia br. W ostatnim dniu wycieczki młodzi turyści zrelaksowali się w kinie na filmie „Kraina Lodu”.


Program został dofinansowany ze środków Gminy Bytów oraz Starostwa Powiatowego w Bytowie.

W roku 2013 uczniowie Ośrodka realizowali program „Ja i mój świat”. Program  skupiony był wokół tematu profilaktyki uzależnień, przemocy i agresji. Realizacja programu dała uczestnikom podstawową wiedzę na temat uzależnień, zachowań agresywnych i sposobów radzenia sobie z nimi.


Program dofinansowany był przez Gminę Bytów


W roku 2013 - 35 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego realizowało program profilaktyczny „Cukierki". Założeniem programu było uprzedzać zagrożenia, na jakie mogą być narażone dzieci i nie dopuszczać do niebezpieczeństwa sięgnięcia przez nie po jakikolwiek środek zmieniający świadomość, dostarczenie dzieciom podstawowej wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Ponadto kształtowano umiejętność dbania o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, a także kształtowano postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi.
Na podstawie przystępnej dla dzieci bajki omawiano rozmaite sytuacje życiowe, w których mogliby znaleźć się uczniowie. Pogadanki utrwalano w formie zabawowej i doświadczalnej. Na koniec dzieci wykonały piękne książeczki z kart prac zbieranych w czasie trwania programu. Dowiedziały się również, że narkomania jest chorobą, którą wywołują różne czynniki. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Program prowadziły: Beata Łopato, Lucyna Kulig i Maja Porańska-Jereczek.


Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

6 grudnia 2013 roku w Ośrodku świętowaliśmy Mikołajki. Uczniowie w klasach obdarowywali się drobnymi upominkami. Niezmiernie miłe jest przygotować koledze, koleżance z klasy upominek a w zamian dostać uśmiech i radość z niespodzianki jaką się przygotowało. Na zdjęciach uczennica klasy III gimnazjum.


 
 

5 grudnia 2013 roku dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XIV Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 24 placówek (w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy) z terenu województwa pomorskiego. Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości.
„Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i z roku na rok przyciąga coraz więcej gości – zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych. Osoby niepełnosprawne, biorące udział w tej integracyjnej imprezie, czują się docenione i dowartościowane, ponieważ spotykają się z ogromną życzliwością i wieloma pochwałami ze strony gości. Działa to na nie bardzo motywująco i zachęca do dalszej pracy, do rozwijania umiejętności i talentów, do jeszcze większej kreatywności. Osiągnięcie sukcesu dla każdego człowieka jest ważne, a dla tych osób jest szczególnie istotne, ponieważ często muszą włożyć nieporównywalnie więcej pracy, by jakieś zadanie zrealizować do końca. Dlatego też, obserwując ogromną radość i satysfakcję naszych podopiecznych, upewniamy się w przekonaniu o celowości organizowania takich właśnie imprez, które rzeczywiście integrują i stwarzają możliwość osiągnięcia osobistego sukcesu.
Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, łańcuchy, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Jesienny skrzat” na konkurs i wystawę.
Podczas imprezy działały dwie kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków, ciasteczek, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty sztuki ludowej, podczas których w trzech salach uczestnicy i goście uczyli się m.in. wyszywania, tworzenia wyklejanek z pasków papieru oraz wykonywania ozdób jesiennych na drzwi i okna.  Atrakcją imprezy był spektakl teatralny pt. „Ali Baba i 4 rozbójników”, który na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury zaprezentowała w dniu imprezy o godz. 17.00 grupa teatralna „Atrybut”.




Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


 
 

W  tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima oraz setna rocznica jego poetyckiego debiutu – publikacji pierwszego wiersza pt. „Prośba” . Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. W nawiązaniu do tych wydarzeń 28 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski pt. „Tuwim dzieciom” oraz podsumowanie konkursu czytelniczo – plastycznego pt. „Tuwim na wesoło”. Podczas spotkania towarzyszyły nam niezwykle ważne słowa poety: „Dwa szczęścia są na świecie: jedno małe - być szczęśliwym, drugie wielkie - uszczęśliwiać innych.” W obu konkursach oceniano uczniów w czterech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, zespoły edukacyjno – terapeutyczne i szkoła przysposabiająca do pracy oraz zasadnicza szkoła zawodowa. W konkursie recytatorskim udział wzięło udział 25 artystów, a na konkurs plastyczny wpłynęło 37 prac nawiązujących do wierszy słynnego poety.

Wyniki konkursu plastycznego:

- szkoła podstawowa: I miejsce - Tomek Gliwa, II -  Adrian Kulaszewicz, III - Alina Adamczyk,
- gimnazjum: I miejsce - Magda Kowalewska, II - Agnieszka Krefta, III -  Krystian Wensierski,
- zespoły edukacyjno – terapeutyczne i SPdP: I miejsce - Agnieszka Malotka,  II -  Mateusz Kropidłowski, III - Przemek Stoltman; wyróżnienia: praca zbiorowa uczniów kl. II SPdP, Justyna Główczewska, Martyna Król i Stefania Łukowicz,
- szkoła zawodowa: I miejsce - Martyna Kochańska,  II - Justyna Breza, III – Wojtek Kołsut.
Wyniki konkursu recytatorskiego:
- szkoła podstawowa: I miejsce – Przemek Stoltman, II -  Adrian Kulaszewicz, III - Alina Adamczyk,
- gimnazjum: I miejsce – Alina Kreft, II – Wojtek Jaśniak, III -  Magda Kowalewska,
- zespoły edukacyjno – terapeutyczne i SPdP: I miejsce - Asia Kleinschmidt,  II -  Mirek Stoltman, III – Patrycja Wera;
- szkoła zawodowa: I miejsce – Wojtek Kołsut, II – Basia Gliszczyńska,  III - Justyna Breza.
Wyróżnienia: Adam Cybula, Maciek Cała.


Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy:)


14 listopada 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Tczewie odbył się VI Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Bo życie jest wesołe”. Rywalizacja odbywała się w pięciu kategoriach, a udział w konkursie wzięli młodzi artyści z 14 placówek kształcenia specjalnego, w tym czworo przedstawicieli naszego Ośrodka. Zuzanna Remidowicz zaprezentowała wiersz Wandy Majewicz-Kulon „Życiorys jak błękit niezapominajki”, Wojtek Jaśniak montaż poetycki wierszy Wisławy Szymborskiej „Notatka” i „W banalnych rymach”, Wojtek Kołsut montaż poetycki wierszy Władysława Broniewskiego „Jak to przyjemnie” oraz Wojciecha Młynarskiego „Uśmiechnij się”, a Stefania Łukowicz „Zielono mam w głowie” Kazimierza Wierzyńskiego. Wszyscy wykonawcy pięknie i z artystycznym wyczuciem przedstawili swoje utwory, co doceniła publiczność i komisja konkursowa. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Wojtek Kołsut, który zajął pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół zawodowych oraz Wojtek Jaśniak, który zajął trzecie miejsce w kategorii uczniów gimnazjum. Stefania i Zuzia otrzymały za swoją recytację wyróżnienia.


Młodym Artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


W dniach od 4 do 8 listopada 2013 roku w SOSW w Bytowie przeprowadzono zajęcia propagujące historię i kulturę naszego kraju – Polski. W ramach konkursu powiatowego współfinansowanego przez powiat bytowski oraz  SOSW uczniowie gimnazjum przez cały tydzień wykonywali zadania związane z projektem. Było to wykonanie pracy plastycznej przez całą klasę dotyczące 11 listopada 1918 roku. Następnie uczniowie indywidualnie wykonali drugą pracę pt.: Moja Polska. Klasy przygotowały przepis na tradycyjną potrawę  polską, którą najbardziej lubią. Wszyscy uczniowie brali udział w teście wiedzy dotyczący historii hymnu narodowego, wykonali projekt pt. symbole narodowe. Zaś na zakończenie musieli uzupełnić tekst hymnu narodowego, który posiadał luki. Dnia 8 listopada 2013 roku odbył się apel podsumowujący wszystkie działania uczniów włącznie z obowiązkiem noszenia przez cały tydzień kotylionów z barwami narodowymi. Występujący uczniowie  recytowali wiersze patriotyczne, śpiewali piosenki zaś widzowie mogli obejrzeć film o początkach niepodległej Rzeczypospolitej. Wszyscy  oczekiwali na ogłoszenie wyników konkursu i tak w klasyfikacji  końcowej wygrała klasa II gimnazjum. Drugie miejsce zajęła klasa III, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się klasa II ZE. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu był garnek bigosu, który został wykonany na zajęciach koła gastronomicznego w ramach wolontariatu. Tydzień z Polską zaangażował wszystkich uczniów Gimnazjum,którzy wnikliwie śledzili i wykonywali zadania pojawiające się codziennie na tablicy ogłoszeń.


P
rojekt przygotowany przez nauczycieli Elżbietę Liwerską - Pankau oraz Krzysztofa Starzyńskiego
pt.: „Nasz Patriotyzm”,  przeprowadzony w ramach konkursu „Tydzień z Polską”.

 
 

8 listopada 2013 członkowie Koła Turystycznego kolejny raz uczestniczyli w rajdzie pieszym nasypem kolejowym. Tym razem przeszli odcinek dawnej trasy kolejowej od nowego mostu do Mądrzechowa do mostu rozpoczynającego ścieżkę przyrodniczą szlakiem Jezior Lobeliowych.


Rajd został zorganizowany w ramach Programu "Czas zmarnowny nie istnieje we wspomnieniach" sfinansowanego ze środków Powiatu Bytowskiego

7 listopada 2013 roku w Ośrodku podsumowano powiatowy konkurs profilaktyczny „Moja młodość bez nałogów”. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości młodzieży na temat istniejących zagrożeń i możliwości unikania ich. Organizatorzy konkursu kładą nacisk na szeroko rozumianą profilaktykę prozdrowotną, propagowanie zdrowego stylu życia bez używek. Konkurs jest imprezą cykliczną, adresowaną do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu bytowskiego i cieszy się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłoszono 260 prac indywidualnych i zespołowych. Nagrody laureatom wręczył Pan Dariusz Glazik naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu starostwa powiatowego w Bytowie.

Konkurs współfinansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie.

24 października 2013 roku w Ośrodku odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy "Z ekologią za pan brat". W konkursie wzięły udział drużyny z Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w Tursku, Kościerzynie, Kartuzach i Wejherowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach oraz naszej placówki. Uczestnicy brali udział w konkurencjach sprawdzających wiedzę nt. ekologii oraz zadaniach sprawnościowych. Przygotowali również ciekawe zabawki ekologiczne, które były dodatkowo oceniane i punktowane. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami, a ostateczne rezultaty były następujące: I miejsce - SOSW w Kościerzynie, II miejsce - SOSW w Bytowie, III miejsce - SOSW w Tursku. Natomiast w konkursie na najciekawszą zabawkę ekologiczną drużyny zajęły następujące miejsca: I miejsce - SOSW w Kościerzynie, II miejsce- SOSW w Kartuzach, III miejsce - ZSS w Chojnicach.     
    
Dodatkową atrakcją imprezy był występ uczennic z bytowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum nr 1, które pod opieką pani Aldony Gostomskiej przygotowały i przedstawiły dramę na temat ekologii. Organizację konkursu wspomogli sponsorzy: Starostwo  Powiatowe w Bytowie, Gmina Bytów, Nadleśnictwo w Bytowie, Firma STAKOM z Bytowa oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów w Sierżnie.

21 października 2013 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego teatru "Kurtyna". Spektakl "Światełko w tunelu", który nam zaprezentowali poruszał ważny temat - problem przemocy w rodzinie dotkniętej alkoholizmem. Sztuka składała się z dwóch części. W pierwszej poznaliśmy Krzysia, głównego bohatera i jego ciężki los. Druga część to pogadanka na temat właściwego reagowania na krzywdę drugiego człowieka, przemocy w rodzinie i szkole. Prowadzący zachęcał młodzież do pomocy osobom z problemami. Namawiał, by nie zamykali się w przysłowiowych czterech ścianach, ale szczerze i otwarcie rozmawiali o swoich problemach. Powinni także zaufać swojemu wychowawcy w szkole.


Masz problem?- Zadzwoń!  Poradnia Telefoniczna "Niebieska Linia" tel. 801 12 00 02
Poradnia
pracuje od poniedziałku do soboty w godz. 8.00- 22.00. W niedzielę i święta od 8.00 do 16.00.
Dyżury pełnią przeszkoleni specjaliści: psycholodzy, pedagodzy, konsultanci ds. przemocy i prawnicy.
___________________________________________________

On mnie nauczył
Pierwszych liter.
On księgę otworzył
I zobaczyłem,
Jak gorące, burzliwe były dzieje ojczyste.
On mi pokazał
Piękno krajobrazów.
Nazwy drzew odczytywałem
Z listów – liści.
Poznałem głosy ptaków.
Ich radosną rozmowę.
On mnie nauczył
Wypowiadać słowa
O miłości,
Dobroci,
O krainie słońca.


Zbigniewa Jerzyna
"Nauczyciel"


11 października 2013 roku odbyły się w szkole uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Pan Dyrektor Kazimierz Kerlin serdecznie podziękował nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za codzienną pracę i trud włożony w wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży.  Życzenia pracownikom złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Maria Szczerba. Po części oficjalnej uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym oprócz piosenek i wierszy znalazły się również humorystyczne scenki, w zabawny sposób przedstawiające pracę nauczycieli oraz ich relacje z uczniami.

3 października  2013 roku klasa II Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Firmę "Atlas".  Znakomity  szkoleniowiec, Pan Wiesław Skok, zapoznał uczniów z uznanymi przez fachowców produktami gipsowymi, dzięki którym możliwy jest systemowy, szybki i bezpieczny remont ścian i sufitów – od położenia tynków i przyklejenia płyt gipsowo – kartonowych aż po idealne przygotowanie powierzchni pod malowanie lub tapetowanie. Na szkoleniu uczniowie usystematyzowali wiedzę związaną z gipsem i jego zastosowaniem w budownictwie. Pan Wiesław zademonstrował też praktyczne wykorzystanie mas wykorzystywanych do obróbki płyt kartonowo – gipsowych. Zajęcia terenowe przeprowadzone przez wybitnego specjalistę w branży chemii budowlanej bardzo spodobały się przyszłym pracownikom robót wykończeniowych.

1 października uczniowie I klasy Gimnazjum i II klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w wystawie "Grzyby jadalne i trujące" zorganizowanej przez bytowski oddział Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z zasadami związanymi ze zbieraniem grzybów, ubiorem grzybiarza oraz ze  sposobami rozróżniania grzybów jadalnych od trujących. Największym zainteresowaniem cieszyły się grzyb jadalny, szczególnie popularny na Kaszubach: Borowik szlachetny, Mleczaj rydz, Kania czubajka i Gąska siwa. Nie mało emocji i dyskusji wywołały ich trujące odpowiedniki: Borowik szatański, Mleczaj wełnianka czy "cichy morderca" Muchomor sromotnikowy.

W dniach 20 – 22 września w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Kobiet. Drużyna województwa pomorskiego z zawodniczkami z naszego Ośrodka siostrami Renatą i Agnieszką Krefta wywalczyły wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej. Zawody zostały rozegrane systemem każdy z każdym. W meczach osiągnęły następujące wyniki:

• Pomorskie – Zachodniopomorskie 1:0
• Pomorskie – Dolnośląskie 2:0
• Pomorskie – Kujawskopomorskie 1:0
• Pomorskie – Małopolskie 0:1

19 września w Słupsku odbyły się finały Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Piłce Nożnej Chłopców. Drużyna z Ośrodka w składzie: Jarek Nirych, Paweł Cybula, Patryk Gawroński, Krystian Wensierski oraz Radek Cysewski rozegrała w swojej grupie dwa mecze. Z Ośrodkiem z Czerska wygrał 1:0 natomiast z drużyną ze Słupska wygrał 4:0. Tym samym awansował do półfinału, w którym w meczu z drużyną z Chojnic chłopcy wygrali 3:0. W finale spotkali się z mocniejszą drużyną z Starogardu Gdańskiego przegrywając mecz 1:4. Chłopcy ostatecznie zostali wicemistrzami województwa pomorskiego w piłce nożnej.


18 września 2013 roku uczniowie klasy III Gimnazjum wraz z wychowawczynią Lidią Pietrulewicz zwiedzili wystawę malarską pani  Ireny Grzywnowicz w Muzeum  Zachodnio - Pomorskim w Bytowie. Uczniowie obejrzeli zbiór  obrazów zatytułowany „Tak blisko”, w którym malarka przedstawiła świat zwyczajny , który nas otacza. Obrazy są namalowane na płótnie i kartonie techniką olejną, akrylową i pastelami. Obrazy wywołały zachwyt i wzruszenie wśród młodzieży. Były inspiracją do malowania swoich obrazów na lekcjach.

12 września o godz. 15.30 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin, po przywitaniu zgromadzonych, przedstawił plan pracy oraz organizację roku szkolnego 2013/2014 ze szczególnym uwzględnieniem terminów uroczystości szkolnych, dni wolnych od zajęć dydaktycznych oraz egzaminów. Następnie doktor Aleksander Markiewicz z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii zapoznał rodziców z rodzajami dopalaczy, środków odurzających i psychoaktywnych, zwracając szczególną uwagę na pierwsze symptomy i objawy uzależnień oraz metody i formy pomocy dla dzieci, młodzieży i rodziców. Później odbyły się spotkania z wychowawcami klas, podczas których zapoznano rodziców z wymaganiami edukacyjnymi oraz kryteriami oceniania, a także omówiono sprawy organizacyjne i przeprowadzono wybory do trójek klasowych.


11 września 2013 roku klasa III Gimnazjum z wychowawczynią Panią Lidią Pietrulewicz była na wycieczce w Gdańsku. Uczniowie zwiedzili m.in. Bazylikę Mariacką, Kościół Św. Jana, Złotą Bramę, Ratusz, Długi Targ, Żuraw, Dom  Uphagena,  Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Halę Targową.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego